Nechceme další studenou válku, tvrdí Putin

- Aktuality autor: roj

Současné vztahy mezi Ruskem a Západem jsou napjaté a je potřeba hledat kompromisy. Jinak podle ruského prezidenta Vladimira Putina hrozí návrat studené války, což podle něj Rusko nechce. 

Ruský prezident Vladimir Putin vystoupil na ekonomickém fóru v Petrohradu

Ruský prezident Vladimir Putin vystoupil na ekonomickém fóru v Petrohradu,zdroj: Profimedia.cz

"Jsem si jist, že nikdo to nechce. My to dozajista nechceme," řekl Putin v komentáři o hrozící nové studené válce.

Zároveň varoval před důsledky dalšího rozšiřování přítomnosti NATO, které nazval jednostrannou politikou namířenou vůči Rusku. Západ podle něj nedbá na legitimní ruské zájmy a destabilizuje svými kroky svět.

Putin zopakoval, že budovaný systém protiraketové obrany ve východní Evropě Rusko ohrožuje a kromě toho už podle něj není potřeba, neboť už neexistuje hrozba z Íránu.

Sýrie: Je potřeba obnovit důvěru ve vládu

V souvislosti s konfliktem v Sýrii Putin řekl, že klíčové pro Damašek není získat kontrolu nad celým územím, ale obnovit důvěru v syrské instituce. Moskva je hlavním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, který podle Putina souhlasí s tím, aby v zemi probíhal politický proces.

Putin dodal, že on sám souhlasí s americkým návrhem, aby v současné syrské vládě zasedla část opozice. Pokud bude podle něj vývoj v Sýrii pokračovat jako dosud, v zemi vypukne naprostý chaos, což by byl ten nejhorší scénář.

"USA akceptujeme, ale ať se nevměšuje"

Na adresu republikánského kandidáta na amerického prezidenta Putin řekl, že Trump je temperamentní člověk. Co je špatného na tom, že podporuje obnovení plnohodnotných rusko-amerických vztahů? ptal se.

Zároveň dodal, Moskva bude spolupracovat s kýmkoli, kdo se letos v listopadu stane novým prezidentem Spojených států.

"Amerika je silná mocnost, pravděpodobně jediná supervelmoc, a to my akceptujeme," řekl Putin a dodal, že svět i Rusko takový silný stát potřebují. "Nepotřebujeme ale neustálé vměšování do našich záležitostí, aby nám (USA) říkaly, jak žít," zdůraznil ruský prezident.

Tagy: Rusko zahraničí NATO Spojené státy rusko-americké vztahy

Zdroje: ČTK