Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

NASA hledá pomoc při řešení problému. Pomůžete třeba vy?

NASA hledá pomoc při řešení problému. Pomůžete třeba vy?
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) | zdroj: ThinkStock

Inženýři z americké NASA se uchýlili k nevšednímu kroku. O pomoc s řešením problému s nastavením solárních panelů na mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se obrátili na nadané matematiky a génie z široké veřejnosti. Pokud mezi ně patříte právě vy, máte možnost pokusit se nabídnout své vlastní řešení a v případě úspěchu získat i nemalou finanční odměnu. Na svých stránkách o tom informovalo Radio France International.

Konkrétně se jedná o nalezení dokonalého algoritmu, podle kterého by se optimalizovalo dosavadní nastavení orientace solárních panelů. ISS, na které žije celkem šest astronautů, čerpá energii právě ze solárních panelů. Natočení těchto osmi panelů je nepřetržitě upravováno tak, aby zachycovaly co nejvíce sluneční energie a pokud možno se vyhnuly setrvání ve stínu. Pokud se totiž panely ocitnou ve stínu a jejich teplota klesne, silný teplotní rozdíl způsobí ohýbání a následně i zničení určitých součástí panelů, anglicky nazývaných „longerons“. Nové nastavení by mělo takto vznikající poškození eliminovat.

Více informací o konkurzu, který NASA vyhlásila v partnerství s Harvardovou univerzitou, naleznete na stránkách Topcoder. Zde se také můžete podívat na názorné video představující detaily problému. Vítěz s nejlepším řešením se může těšit na odměnu 10 000 dolarů, druhý v pořadí na 5 000 dolarů, třetí bude oceněn částkou 3 000 dolarů. Pokud si myslíte, že jste nalezli to správné řešení, máte čas ho odevzdat do 6. února.

Zdroje:
rfi.fr