Nahradí Vondra šéfa NATO?

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Někdejší místopředseda ODS Vondra vládu opustí příští pátek. Svůj odchod zdůvodnil ztrátou voličské podpory, která se projevila jeho neúspěchem v říjnových senátních volbách. 

Pomýšlí Vondra na NATO?

Pomýšlí Vondra na NATO?,zdroj: Mediafax

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) dnes například vyšel s titulkem "Vondra míří do NATO" na první straně. V textu list uvádí, že o Vondrově angažmá v alianci hovoří "velmi vlivní Američané". Prý ho považují za svého největšího spojence v postkomunistických zemích. O možném Vondrově nástupu do NATO, dokonce možná přímo do čela aliance, spekulují i další média. 

I když je Vondra znám jako velký přítel Spojených států, americké diplomatické kruhy v Česku jsou těmito spekulacemi překvapeny. 

"Já si umím představit, jaké jsou možnosti ČR vybojovat nějaké pozice na té úplně top úrovni, a jsem v tomto realista. Čili zchlaďme hlavy," prohlásil dnes také sám Vondra

Nejmenovaný český odborník na bezpečnostní a politickou problematiku, který nyní působí v Bruselu, nepovažuje podobné úvahy za příliš realistické. Úvahy okolo osoby dalšího generálního tajemníka podle něj spíš hovoří o možnosti, že by se jím stal například některý turecký politik či diplomat. "Turek nikdy nebyl generální tajemník NATO, jejich vliv je vzhledem k jejich příspěvku alianci zatím velmi podceněn," připomněl. Pokud by prý už měl být generální tajemník z nové členské země, proč by to neměl být Polák, který by měl větší váhu než Čech, dodal.

Možný kandidát v roce 2008

Podle tohoto odborníka by navíc fakt, že Vondru prosazují některé vlivové skupiny zpoza Atlantiku, nemusel být pro případné ambice českého exministra v NATO vůbec přínosem. "On se profiluje jako nekompromisní atlantista. To by státy jako Francie skutečně nemusely nést s přílišnou libostí. Vondra má opravdu nálepku, že je mužem Washingtonu," podotkl. Po odborné stránce by však podle něj Vondra takovou roli nepochybně zvládl. 

Není to navíc poprvé, co média Vondru v souvislosti s některou z vedoucích funkcí v NATO zmiňují. Už v roce 2008, kdy se vybíral nový generální tajemník aliance, se objevovalo jeho jméno jako možného kandidáta. Mluvilo se také o tehdejším šéfovi polské diplomacie Radoslawu Sikorském. Vybrán byl ale nakonec nynější šéf NATO Anders Fogh Rasmussen z Dánska. 

Premiér Petr Nečas (ODS) ve středu Vondrovu práci vysoce ohodnotil, po svátcích s ním chce o dalším angažmá hovořit. Vondra byl dříve ministrem zahraničí, působil také jako velvyslanec v USA. Mezi dalšími možnostmi, o nichž se nyní spekuluje jako o možném Vondrově budoucím místu, jsou proto velvyslanectví, i když v takovém případě by šel Vondra o pomyslnou příčku kariérního žebříčku níž. 

Zmíněna byla Moskva, odkud by koncem roku měl odejít šéf mise Petr Kolář, či Kanada, kde je čtvrtým rokem velvyslanec Karel Žebrakovký. Připomínán je také Izrael, nyní je tam velvyslancem Tomáš Pojar, či Londýn, kde by měl příští rok skončit Michael Žantovský. 

Vrátí se do soukromého sektoru?

Proti velvyslaneckému místu ale hovoří fakt, že šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) nevidí rád, když se velvyslanecké pozice stávají odkladištěm pro vysloužilé politiky. Chce kariérní diplomaty. V případě Vondry by však mohl udělat výjimku. Navíc by mohl argumentovat tím, že Vondra zkušenosti v diplomacii má. 

Ministerstvo zahraničí by Vondru ovšem mohlo také podpořit v případném úsilí o vysokou pozici v evropské diplomatické službě. Vše však nakonec může být úplně jinak a Vondra se třeba vrátí do soukromého sektoru. 

Po odchodu z diplomacie byl Vondra mimo jiné v letech 2004 a 2006 jednatelem a konzultantem mezinárodní firmy Dutko Worldwide.

Tagy: NATO

Zdroje: ČTK