Na Šumavě se budou dál kácet desítky stromů

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Dalších zhruba 70 stromů napadených kůrovcem pokácejí dřevorubci v šumavské lokalitě Na Ztraceném nedaleko Modravy na Klatovsku. Z dalších stovek stromů se bude dál loupat kůra bez kácení. Správci šumavského parku stále monitorují situaci a sledují, kolik dalších smrků škůdce zasáhl. Situace se vyvíjí, a čísla proto nejsou zatím přesná. Není také jasné, kdy se začne kácet, řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Aktuálně se zatím uvažuje o dalším kácení asi 70 kmenů, zásah ale bude třeba provést zřejmě celkem u více než tisícovky stromů. "Kdy, to nelze ještě říct. Bude také záležet na počasí - jak rychlý bude vývoj kůrovce a jak dlouho bude odkorňování ještě efektivní," uvedl Pechoušek. Do lokality stále nalétávají škůdci z okolních bezzásahových zón.

Dřevorubci začali Na Ztraceném kácet stromy na konci června. K zásahu bylo původně označeno 1500 stromů, z toho 452 porazili, z ostatních oloupali kůru bez kácení. Kácení skončilo po zhruba dvou týdnech, loupání pokračuje dál. Dělníci dosud zbavili kůry celkem kolem 2500 stromů.

Jen malé skupinky

Právě před rokem aktivisté kvůli kácení na Ztraceném organizovali blokádu, letos park při boji s šířícím se kůrovcem volí šetrnější metodu a nechává porazit jen malé skupinky stromů. Větší množství kmenů dělníci nastojato zbavují kůry. Aktivistům se to sice nelíbí, zásah ale letos neblokovali. Situaci ale na místě průběžně monitorují.

Správci parku nechávají část stromů pokácet mozaikovou metodou. Znamená to, že se na jednom místě porazí nejvýše 15 stromů, aby nevznikaly větší mýtiny. Na místo s pokácenými stromy naváže část lesa, kde se jen loupe kůra ze stojících kmenů. Odkorňování je ale pomalejší a výrazně dražší.

Loni dřevorubci Na Ztraceném za tři týdny asanovali přes 5000 stromů z celkových 130.000, které v lokalitě rostou. Zhruba 4200 kmenů pokáceli a odkornili, z dalších 1300 stojících smrků kůru oloupali bez kácení.

Tagy: Šumava stromy kaceni kurovec

Zdroje: ČTK