Na jihu Moravy končí koalice ČSSD a ODS

- Aktuality autor: red

Jihomoravská krajská koalice ČSSD s ODS skončila. Občanští demokraté v pondělí rozhodli, že koaliční smlouvu vypoví. Řekl to v pondělí předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

Důvodem je podle něj to, že ČSSD údajně neplnila koaliční smlouvu.

Na radě, kde občanští demokraté chyběli, rozhodla o dvou bodech jinak, než si obě strany dopředu dojednaly. ODS je připravena na odchod do opozice. Nevyhýbá se ani dalšímu koaličnímu působení, ale nikoli ve formátu ČSSD - ODS, řekl Kadrnka. 

Sociální demokraté nechtěli podle Kadrnky koalici zachránit. Nenominovali své zástupce do smírčího řízení, které minulý týden ODS vyvolala.

Hejtmanem v kraji je Michal Hašek (ČSSD). Ten řekl, že ODS rozbila fungující koalici. "Dnes večer měl klub ČSSD rozhodovat o jménech a o mandátu vyjednavačů," reagoval Hašek na Kadrnku. Podle Kadrnky však bylo údajné porušení koaliční smlouvy ze strany ČSSD tak vážné, že ODS nečekala na konec patnáctidenní lhůty smírčího řízení, která připadala na 16. června. 

Smírčí řízení ODS vyvolala kvůli tomu, že Hašek ve sněmovních volbách získal poslanecký mandát, ale dosud neoznámil, jaké funkci se bude věnovat. Hašek dříve řekl, že tak chce učinit v červnu. 

Hašek dnes dodal, že vystoupení z ODS kolice berou sociální demokraté na vědomí. Litují prý postupu jihomoravské ODS, která "vědomě rozbila fungující koalici bez reálné snahy o korektní a slušné jednání". ČSSD podle něj nejde o politické hokynaření, ale o budoucnost jižní Moravy. "Proto v příštích dnech zahájíme jako vítěz krajských voleb diskusi o nové podobě fungování krajské samosprávy," dodal. 

Za jihomoravskou ODS mluvil i její krajský místopředseda, senátor Tomáš Julínek. K dnešnímu kroku se podle něj schylovalo dlouho. "Regionální vedení ODS je jiné než to, které uzavíralo tuto smlouvu. Byla to i určitá koule na noze, především v oblasti poplatků," uvedl.

ODS, tehdy ještě vedená bývalým hejtmanovým náměstkem Milanem Venclíkem, se zavázala, že za proplácení zdravotnických poplatků v krajských nemocnicích je ochotná s ČSSD hlasovat. Strany to také v zastupitelstvu prosadily. Julínek, který poplatky jako ministr zdravotnictví zavedl, to už tehdy označil za zradu programu ODS. 

Lídr ODS Petr Nečas sdělil, že rozhodnutí jihomoravských zastupitelů ODS respektuje. "Pokud pro ně spolupráce s ČSSD nebyla dále únosná, pokládám takové rozhodnutí za jediné možné a správné. Setrvávat ve spolupráci s ČSSD v Jihomoravském kraji bylo při odlišných názorech a postojích složité," uvedl. Nečas nepředpokládám, že za tohoto stavu je možné koaliční spolupráci v Jihomoravském kraji v nejbližší době obnovit. 

Ve všech krajích v Česku vyjma Prahy vládne ČSSD. ODS je se sociální demokracií nyní v koalici v Jihočeském kraji. Široká koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL je ve Zlínském a Olomouckém kraji. Ve zbylých regionech je ODS v opozici.

Zdroje: ČTK