Násilí v Darfúru mělo v květnu stovky obětí

- Aktuality autor: red

Téměř 600 lidí přišlo o život během minulého měsíce v bojích a při dalších násilnostech v západosúdánském Dárfúru. Květen se tak stal nejkrvavějším měsícem za poslední více než dva roky.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Dva roky jsou v tomto regionu rozmístěny mezinárodní mírové jednotky

Střety mezi povstalci a vládními silami připravily o život 440 osob. Dalších 126 lidských životů mají na svědomí boje mezi soupeřícími arabskými kmeny. Přes tři desítky lidí byly zavražděny nebo zahynuly při nehodách, uvádí se ve zprávě společné mise OSN a Africké unie v Súdánu (UNAMID). 

Modré přilby zaznamenaly v regionu nárůst násilností už od začátku letošního roku - především kvůli bojům mezi arabskými kmeny. V uplynulém měsíci však prudký nárůst násilí šel na vrub bojů mezi povstalci a vládními jednotkami.

Cílem mise UNAMID je dohlížet na dodržování mírové dohody z roku 2005, která oficiálně ukončila dvě desetiletí trvající občanskou válku mezi vládními jednotkami na severu a súdánskými separatisty na jihu země. Kmenové střety se ale úplně zastavit nepodařilo. 

Dlouhotrvající boje si v Súdánu vyžádaly přibližně dva miliony obětí a přes čtyři miliony lidí kvůli nim přišlo o domovy. 

Konflikt v Dárfúru mezi vládními silami a povstaleckými skupinami trvá od roku 2003. Podle OSN si vyžádal přes 300 tisíc mrtvých, kolem 2,5 milionu lidí muselo opustit domovy. Súdánské vedení nicméně tvrdí, že v konfliktu přišlo o život pouze 10000 lidí, a obviňuje západní média z přehánění. 

Letos v únoru v Kataru uzavřeli zástupci vlády a povstaleckého Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM) dohodu, která měla následně vést ke konečnému míru. Ani jedna strana však nedokázala dotáhnout příměří do konce a dohodnout se na rozdělení moci. Následně se boje v regionu znovu rozpoutaly.

Zdroje: ČTK