Na Česko se sype sníh

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Do Česka se dnes odpoledne vrátilo sněžení, které postupovalo od západu na východ a na řadě míst zkomplikovalo dopravu. Silnice v Čechách pokryl sníh nebo rozbředlá kaše, někde museli řidiči počítat i s ledovkou a zhoršenou viditelností.

Ve vyšších polohách navíc foukal silný vítr a tvořil sněhové jazyky a závěje, které uzavřely několik komunikací v Krušných horách. Silničáři proto vyzývali řidiče k větší opatrnost, přesto se stala řada nehod a kamiony měly problémy v kopcích. Podle předpovědi se ale počasí v nejbližších dnech nezmění.

V Krkonoších a Jeseníkách stále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí a v Beskydech upozornění na nebezpečí náhlého sesuvu sněhu. Kvůli silnému sněžení hrozí laviny také ve francouzských a rakouských Alpách, kam Češi často směřují za lyžováním.

Čtěte také: Řidiči musí opatrně. Na silnicích leží sníh i ledovka

V Krušných horách sníh uzavřel cestu z Měděnce na Loučnou pod Klínovcem a z Výsluní na Kryštofovy Hamry a cestu 219 z Jáchymova na Vejprty. Problémy byly i na silnici 293 v Martinicích v Krkonoších, sníh zavál i silnici 290 v Bílém Potoce a Hejnicích na Frýdlantsku. Silnici 10 u Železného Brodu zablokoval spadlý strom. Kvůli kácení stromů bude do neděle neprůjezdná na dvou úsecích i silnice třetí třídy ze Sebuzína na Ústecku a obce Tlučeň na Litoměřicku.

Počasí zavinilo několik nehod. Například v Boru na Tachovsku sjel řidič se silnice přímo do rybníka a auto se v něm částečně potopilo, v Meziboří na Lounsku řidič osobního vozu dostal na zasněžené vozovce smyk a sjel ze srázu. V Provodíně na Českolipsku nezvládla řidička jízdu na sněhu, dostala smyk a skončila na střeše. Většina kolizí se ale obešla bez zranění. Rozbředlý sníh po předchozích srážkách, případně ledovka krytá posypem zůstává i na silnicích ve Zlínském a Olomouckém kraji a na Vysočině.

Třetí stupeň

Nynější sněhové nebo dešťové srážky se mají postupně rozšířit na celou republiku, na horách bude stále foukat a sněhové jazyky se tam mají tvořit až do pondělního odpoledne. V západních, středních a jižních Čechách navíc budou podle meteorologů stoupat hladiny řek.

Na jihozápadě Čech se toky zvedly už v pátek, v noci na dnešek začaly klesat a odpoledne byly maximálně na prvním stupni povodňové aktivity. Meteorologové ale předpokládají, že druhý stupeň povodňové aktivity by mohly znovu překročit během nedělního rána a odpoledne, na Radbuze nemohou vyloučit ani třetí stupeň.

Tagy: déšť Česko hory sníh prehanky

Zdroje: ČTK