Mrazy budou v příštích čtyřech týdnech jen přechodné

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Meteorologové očekávají, že v příštích čtyřech týdnech se budou teploty pohybovat převážně kolem hodnot průměrných pro toto roční období, tedy kolem nuly. K ochlazení pod bod mrazu by mělo dojít v úvodu příštího týdne a pak ještě v prosinci, pokaždé by to však mělo být jen přechodné. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Chladné počasí

Chladné počasí,zdroj: ThinkStock

V příštím týdnu by měly být teploty podprůměrné. V noci se budou pravděpodobně pohybovat pod bodem mrazu, přes den vystoupají maximálně ke třem stupňům Celsia. 

V dalších třech týdnech se očekávají průměrné teploty, v předvánočním týdnu od 16. do 22. prosince však meteorologové stejnou pravděpodobnost přisuzují i teplotnímu nadprůměru. 

V absolutních hodnotách by měl být vedle toho příštího nejchladnější týden od 9. do 15. prosince, kdy denní maxima zůstanou pod hranicí čtyř stupňů Celsia. V noci by se tomto týdnu mohlo ochladit až pod minus pět stupňů. Ve zbytku období se však teploty příliš lišit nebudou, přes den by měly stoupat zhruba k pěti stupňům, v noci se budou pohybovat těsně pod nulou. 

Srážek by mělo být nejméně v příštím týdnu, tedy od 25. listopadu do 1. prosince, kdy budou nejspíše podprůměrné. V následujících týdnech by se měly pohybovat kolem průměru, maximálně by mělo spadnout lehce přes deset milimetrů. 

Období od 25. listopadu do 22. prosince bylo nejteplejší v roce 2006 s průměrnou teplotou 4,5 stupně Celsia. Naopak nejchladněji bylo v roce 1969, kdy se teplotní průměr propadl na minus 5,3 stupně. 

Dlouhodobý výhled ČHMÚ nepostihuje všechny možné odchylky od nejpravděpodobnějšího vývoje počasí, ale vyjadřuje jen očekávaný trend ve vývoji počasí. 

Tagy: počasí zima prosinec

Zdroje: ČTK