Mostu v Kunčičkách u Bašky hrozí stržení

- Aktuality autor: red

Mostu v Kunčičkách u Bašky na Frýdecko-Místecku, který se dnes prohnul kvůli podemletému pilíři, hrozí stržení. Betonový pilíř se natolik vychýlil, že poškození mostu přes Ostravici bude pravděpodobně nevratné. Informaci sdělil mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec.

Situace je podle něho vážná, policie most uzavřela pro dopravu i chodce.
Pokles a následné vychýlení hlavního středového pilíře zhruba o 15 stupňů způsobilo, že se vozovka mostu viditelně prohnula až o 30 centimetrů. "Pod mohutným pilířem je štěrkové podloží, které voda nadále narušuje. Podle statika je most velmi poškozen. Zřejmě se bude muset rozebrat a nahradit novým," řekl mluvčí.

Případnou demolici mostu nevylučuje ani Moravskoslezský kraj, řekla jeho mluvčí Šárka Vlčková. "Podle prvotních informací statika to vypadá, že bude nutná celková rekonstrukce mostu, což je de facto jeho rozebrání a postavení nové konstrukce," řekla. V pondělí odborník vypracuje zprávu o dalším postupu. Podle Vlčkové jsou navíc další pilíře mostu stále pod vodou a jejich stav zatím není možné prozkoumat.

Kvůli nebezpečí spadnutí policie most už dopoledne uzavřela. "Přes most vedou také infrastrukturní sítě jako vodovodní potrubí, takže i ty se postupně vypínají," dodal mluvčí. Na Ostravici v nedalekém Frýdku-Místku nadále platí první povodňový stupeň.

Policie tak uzavřela silnici druhé třídy spravovanou krajem, která spojuje místní část Kunčičky u Bašky s obcí Baška a zároveň propojuje starou silnici mezi Frýdkem-Místkem a Frýdlantem nad Ostravicí s novou rychlostní komunikací R56 mezi oběma městy. Pro řidiče to znamená objížďku přes Frýdek-Místek či Frýdlant nad Ostravicí, přes který si zajedou zhruba deset kilometrů.

"Jsou to celkem komplikované objížďky. Pěšky se lidé z Kunčiček dostanou přes řeku po lávce u vlakového nádraží, což jsou asi dva kilometry chůze navíc. Prodlouží se tím například cesta dětem do školy, která je až za mostem v Bašce," řekl starosta Bašky Břetislav Jasek. Podle něho se uzavření mostu dotkne nejen obyvatel místní části Kunčičky u Bašky, ale celé obce s 3500 obyvateli.

Tagy: most povodně

Zdroje: ČTK