Ministr Heger: Pokud odejdou lékaři, odejdu i já

- Aktuality autor: red

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) řekl, že pokud z nemocnic odejde 7000 z celkových 16.000 lékařů, je připraven na svou funkci rezignovat.

Ministr ale už na víkendovém sjezdu České lékařské komory (ČLK) uvedl, že stále doufá, že tak velký počet lékařů nemocnice neopustí. Ve středu bude o situaci jednat s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

"Pokud podá výpověď šest nebo sedm tisíc lékařů, budu muset nejspíš odstoupit a bude se muset najít někdo jiný, kdo se to bude pokoušet dále řešit. Já bych si musel zachovat čest a jít se obrazně někam zastřelit," řekl ministr.

Nahradí Hegera Drábek?

Média už dříve spekulovala, že by Hegera, který čelí kritice kvůli nedostatečné razanci a pomalému postupu při přípravách reformy, mohl nahradit dosavadní ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Delegáti sjezdu ČLK ale Hegera o víkendu podpořili a nabídli mu spolupráci na reformě.

"Odchod ministra Hegra si rozhodně nepřejeme, protože by vůbec nic neřešil. Na našich požadavcích, které se týkají spravedlivého ohodnocení lékařů, ale trváme. A to i za cenu hromadných odchodů z nemocnic," uvedl prezident lékařské komory Milan Kubek.

Lékaři chtějí až trojnásobek průměrného platu

Výzvu "Děkujeme, odcházíme", ve které se lékaři zavazují, že ke konci roku dají výpověď a od začátku března nepřijdou do práce, už podepsalo přes 4100 lékařů. Jejich hlavním cílem je, aby základní plat doktora stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu.

Nyní je průměrný plat lékaře se službami a přesčasy za 1,5 úvazku okolo 50.000 - ve státní nemocnici s tarifními tabulkami 48.723 korun a v akciových společnostech 47.266 korun. Průměrná hrubá mzda v ČR je asi 23.200 korun.

Česko vynakládá na zdravotnictví zhruba sedm procent HDP, loni to bylo kolem 280 miliard korun. Vyspělé země dávají deset a více procent HDP.

Tagy: stávka heger odchod Drábek lékaři

Zdroje: ČTK