MZV pozavíralo ambasády, teď plánuje stamilionové investice

- Aktuality autor: red

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV), které letos muselo kvůli úsporám uzavřít několik ambasád a konzulátů, hodlá v příštích třech letech investovat do oprav nebo výstavby budov v Česku i v zahraničí stovky milionů korun.

Třeba rekonstrukce Černínského paláce má stát 581 milionů korun, oprava budov v Sofii v Bulharsku vyjde na 218 milionů korun. Deník Právo to zjistil v návrhu rozpočtu na rok 2011, jehož výdaje dosahují 5,6 miliardy korun

Vláda přitom nedávno kvůli škrtům ve státním rozpočtu rozhodla o zrušení velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Uzavření se týká také generálního konzulátu v indické Bombaji. Ministerstvo zahraničí navíc hodlá propustit nejméně 250 zaměstnanců.

Ambasádu v USA provázejí nesrovnalosti

Podle Práva ale jen plánovaná rekonstrukce velvyslanectví v moldavském Kišiněvě vyjde na 80 milionů korun, tedy zhruba na tolik, co uzavření zmíněných úřadů. Ministerstvo navíc plánuje investovat 156 milionů do oprav tokijského a pařížského velvyslanectví, rekonstrukce ambasády v Santiagu de Chile vyjde na 44 milionů, obnova velvyslanectví v Londýně na 98 milionů korun. Rekonstrukce šesti vchodů Českého domu v Moskvě bude stát 18,5 milionu a přestavba tří bytů v ruské metropoli 38,2 milionu korun.

Kromě toho počítá ministerstvo s částkou ve výši 36,1 milionu korun na předprojektovou a projektovou přípravu chystané nové ambasády ve Washingtonu, která by měla v budoucnu nahradit současné velvyslanectví.

Nejvyšší kontrolní úřad navíc už před časem zjistil nedostatky v případě nákupu a rekonstrukce České národní budovy v New Yorku. Oproti původnímu plánu se prý projekt prodražil o téměř 600 milionů korun.

Tagy: schwarzenberg

Zdroje: ČTK