Matematické dovednosti Čechů jsou nadprůměrné, čtení průměr

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Matematické dovednosti dospělých Čechů jsou ve srovnání s jinými zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nadprůměrné, čtenářská a počítačová gramotnost je ale průměrná. Ukázal to dnes zveřejněný průzkum provedený v letech 2011 a 2012 ve 24 zemích OECD. Nejlépe v testech dopadly skandinávské země.

Čtení (ilustrační fotografie)

Čtení (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

V numerické gramotnosti skončila Česká republika na devátém místě, což ji zařadilo nad průměr zemí OECD. Srovnatelně je na tom třeba Rakousko nebo Slovensko. V dovednostech nazvaných řešení problémů v prostředí informačních technologií byli Češi na 13. místě.

Do testování se zapojili lidé ve věku 16 až 65 let. "Výzkum PIAAC zároveň potvrdil relativně silnou a rostoucí závislost vědomostí českých dospělých na jejich rodinném zázemí," upozornil náměstek ministra školství Jindřich Fryč. Kvůli tomu se podle něho musí školství ještě více zaměřit na nastavení rovných podmínek ve vzdělávání pro všechny skupiny žáků včetně znevýhodněných.

Ve většině zemí včetně Česka dosahovali nejlepších výsledků lidé ve věku 25 až 34 let, nejhůř na tom byli naopak lidé starší 55 let. Muži měli o něco lepší výsledky než ženy.

"Výsledky nepodporují hypotézu o poklesu vzdělanosti české populace," dodal Fryč. V porovnání s podobným testování před 15 lety se čtenářské dovednosti Čechů téměř nezměnily.

Tagy: OECD matematika čtení

Zdroje: ČTK