Letos narozené děti půjdou do důchodu v 73 letech

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Děti, které se narodily nebo narodí letos, půjdou do důchodu téměř v 73 letech, přesněji po dovršení 72 let a osmi měsíců. To znamená, že první nich zamíří mezi penzisty nejdříve v roce 2083.

s tím novela zákona o důchodovém pojištění, kterou ve středu schválila sněmovna. 

Nekonečné zvyšování hranice?

Podle novely, která je také nazývaná malá důchodová reforma, by se měl věk pro odchod do důchodu zvyšovat u mužů o dva měsíce ročně, u žen o čtyři měsíce. Od roku 2019 se u nich tempo zvýší na šest měsíců ročně. K úplnému sjednocení pro obě pohlaví dojde v roce 2041 při dosažení důchodového věku 66 let a osm měsíců. I poté se ovšem věk pro odchod od důchodu bude zvyšovat, a to pro všechny stejně. Není přitom určena konečná hranice, do které by se měl důchodový věk zvyšovat. 

Vládní koalice tím reaguje na zvyšování průměrného věku, kterého se lidé v České republice dožívají. To podle ní spolu s rostoucím podílem starších osob na celkovém počtu obyvatel způsobuje, že se snižuje podíl osob platících pojistné k počtu lidí pobírajících důchod. 

Proti prodlužování odchodu do důchodu je přitom jak opozice, tak například odbory. Neúměrné zvyšování hranice pro odchod do důchodu podle nich znamená jak to, že lidé budou nuceni pracovat i přes zdravotní problémy, tak to, že je nemusí ve vysokém věku nikdo zaměstnat. 

Vláda přiznává negativní dopady. Důchodu se dožije méně lidí

Negativní dopady přiznává i samo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Množství žen, které se dožijí důchodu, se podle jeho prognózy bude v příštích desetiletích snižovat. Zatímco v roce 2007 se jich důchodu dožilo 94,3 procenta, v roce 2017 to už bude jen 93,7 procenta. Do roku 2067 pak prý jejich podíl klesne na 92 procent. U mužů však i nadále podíl poroste.

Zvyšování důchodového věku není jedinou změnou, kterou malá důchodová reforma přinesla. Podstatně také změnila způsob výpočtu penzí. Od konce září bude vyšší penze ve srovnání se současným stavem pobírat zhruba pětina lidí, a to těch s vyššími příjmy. Podle MPSV by se jim důchody měly zvýšit v průměru o dva procentní body, podle opozice prý až o sedm procentních bodů. U desetiny lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni, u zbývajících 70 procent se sníží o jedno až tři procenta. 

Toto snížení ale podle ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) dorovná valorizace, která má být podle novely do budoucna automatická bez zásahu vlády. Zvýšení důchodů bude napříště možné, pokud růst cen, tedy inflace, a třetina růstu reálných mezd za rok dosáhnou v součtu alespoň dvou procent. Pak se bude valorizovat o 100 procent růstu cen a jednu třetinu růstu reálných mezd.

Tagy: důchody hranice odchod

Zdroje: ČTK