Leden byl teplotně nadprůměrný, Srážek bylo výrazně méně

- Aktuality autor: Michal Polák

Teploty v lednu byly o 2,5 stupně Celsia vyšší, než je dlouhodobý normál let 1971 až 2000. Průměrná teplota v dlouhodobě nejstudenějším měsíci roku byla 0,7 stupně nad nulou. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Spadlo také výrazně méně srážek, jen 61 procent dlouhodobého průměru. 

Neobvyklé zimní počasí

Neobvyklé zimní počasí,zdroj: Panoramio.com

"První dvě dekády měsíce přinesly teploty většinou o tři až osm stupňů Celsia vyšší, než je dlouhodobý normál, poslední dekáda byla teplotně podprůměrná," sdělil ČHMÚ. V první dekádě padaly tři dny po sobě teplotní rekordy, rtuť místy vystoupala až k 15 stupňům Celsia. Naproti tomu noc na 26. ledna byla zřejmě nejmrazivější za celou zimu, na třetině stanic bylo pod minus 15 stupňů. Nejchladněji bylo tradičně na horách v pohraničí, nejtepleji v Praze a Středočeském kraji a také na jihu Moravy a ve východních Čechách. 

Napršelo a nasněžilo v průměru 25 milimetrů srážek. Větší množství srážek hlásí pouze Jeseníky a některé oblasti Krkonoš. "Sluneční svit dosáhl průměrně v celé ČR 41 hodin, to je 94 procent normálu pro leden," dodali meteorologové. 

Tagy: Česko počasí leden

Zdroje: ČTK