Koruna je vůči euru nejslabší od ledna 2010

- Aktuality autor: Michal Polák

Česká měna v úvodu týdne dále oslabila k euru i dolaru. Podle serveru Patria Online klesla koruna v 17:00 proti pátečnímu závěru k euru o 12 haléřů na 26,17 Kč/EUR a byla tak nejslabší od ledna 2010. Vůči americkému dolaru byla níže o čtyři haléře na 20,35 Kč/USD. 

Eura a Koruna

Eura a Koruna,zdroj: ThinkStock

Ačkoliv v začátku dnešního obchodování se kurz koruny k euru příliš neměnil a podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka nebyla vidět ani reakce na komentář člena bankovní rady České národní banky Lubomíra Lízala, začala koruna později ztrácet. Lízal v dnešních Hospodářských novinách vyzdvihl devizové intervence proti negativním úrokovým sazbám v českých podmínkách. 

Žádné další zprávy z tuzemska nepřišly. Pro korunu tak podle Vlka zůstává hlavním negativním faktorem vývoj ekonomiky a riziko, že na něj centrální banka bude chtít reagovat zásahem na devizovém trhu. 

Podle Vlka toto riziko zvýraznil také Mezinárodní měnový fond (MMF), čímž přispěl k odpolednímu rozšíření ztrát české měny. Šéf mise MMF v ČR dnes prohlásil, že by centrální banka měla použít dodatečné nástroje, pokud inflace bude trvale "podstřelovat" cíl. "Devizové intervence přímo zmiňuje jako efektivní nástroj proti rizikům deflace," dodal Vlk. 

Dolar vůči euru se kolem 17:00 obchodoval na 1,2857 USD/EUR. Podle Vlka mohl dolaru mírně pomoci zástupce americké centrální banky (Fed) Richard Fisher, který znovu promluvil proti tzv. kvantitativnímu uvolňování (QE).

Tagy: Koruna Euro Dolar měna

Zdroje: ČTK