Kolem Země brzy proletí velký asteroid, nebezpečí prý nehrozí

- Magazín autor: Michal Polák

Koncem května se k Zemi přiblíží velký asteroid. Těleso dlouhé asi 2,7 kilometru ale podle serveru space.com naši planetu neohrozí. Zachová od ní odstup asi 5,8 milionu kilometrů, takže bude patnáctkrát dál než Měsíc. I když se lidstvo planetky 1998 QE2 nemusí obávat, pro vědce bude toto setkání mimořádně vzrušující. 

Asteroid

Asteroid,zdroj: ThinkStock

Na návštěvníka z hlubin vesmíru se zaměří mimo jiné dva obří pozemní teleskopy - přístroj amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Goldstone, jehož parabola má průměr 70 metrů, a radioteleskop Observatoře Arecibo v Portoriku, který je s průměrem 305 metrů největším jednoaparátovým teleskopem na světě. 

"Kdykoli se nějaký asteroid dostane takhle blízko, poskytne příležitost k podrobnému vědeckému zkoumání s cílem zjistit jeho velikost, tvar, rotaci, povrch a něco o jeho původu," řekl podle space.com Lance Benner z pasadenské Laboratoře tryskových pohonů NASA, který vede pozorování na observatoři Goldstone. 

Vědci asteroid sledují už 15 let

Benner dodal, že vědci provedou pomocí radaru nová měření vzdálenosti tělesa 1998 QE2 a jeho rychlosti, což umožní upřesnit oběžnou dráhu a jeho pohyb v budoucnosti. Nynější přiblížení, které vyvrcholí 31. května, bude největší minimálně pro příští dvě století. 

Asteroid, jak částečně naznačuje jeho označení, objevili astronomové v srpnu 1998. Intenzivní pozorování planetky vědci plánují na období od 30. května do 9. června. Snímky pořízené pomocí Goldstonu dokážou podle space.comu i na vzdálenost šesti milionů kilometrů rozlišit objekty o velikosti čtyř metrů. 

"Je mimořádně vzrušující vidět vůbec poprvé podrobné snímky tohoto asteroidu," těší se Benner. "S radarem můžeme změnit objekt ze světelného bodu na malý svět s jeho jedinečnými charakteristikami. Radarové zobrazování asteroidů prolétajících v blízkosti Země je v pravém smyslu slova základní formou zkoumání celé třídy objektů sluneční soustavy," dodal. 

NASA a další kosmické agentury se snaží odhalovat pro Zemi potenciálně nebezpečné asteroidy, které naši planetu od jejího vzniku před zhruba 4,5 miliardy let bombardovaly a v budoucnosti bombardovat nepochybně dál budou. 

Připomínkou této reality byla letos 15. února exploze 17 metrů velkého, shůry padajícího objektu nad Ruskem.

Tagy: vesmír asteroid Planeta Země

Zdroje: ČTK