Klaus se po letech vrátil do Neapole, před studenty kritizoval EU

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Prezident Václav Klaus se dnes po téměř padesáti letech vrátil do jihoitalské Neapole, kde v šedesátých letech minulého století půl roku studoval. Před prohlídkou města a výletem na nedaleký ostrov Capri debatoval se studenty na Univerzitě Fridricha II. Předpovídal mimo jiné konec eurozóny a prohlásil, že by se unie měla zabývat vlastními problémy, a neřešit, zda je schopná konkurovat Číně nebo Spojeným státům.

"Nemyslím si, že bychom měli soutěžit s Asií či Spojenými státy," poznamenal Klaus. Taková debata je podle něj zbytečná, skutečným problémem je prý centralizace EU. Úvahy o soutěžení s Čínou či USA připomínají svět románů George Orwella, prohlásil Klaus. Prezident také uvedl, že zemím jako Řecko by "velmi pomohlo, kdyby jim bylo dovoleno opustit eurozónu"; zbavily by se tak umělého kurzu své měny. 

Klaus je v Itálii na čtyřdenní státní návštěvě. Do Neapole zamířil po úterních jednáních s italskými politiky v Římě a vrátil se tak na místo, kde v roce 1966 absolvoval svůj první delší pobyt mimo komunistický blok. 

První pohlednice

"Je to pro mě obecně symbolické a hezké. Za těch čtyřicet let jsem byl v Itálii vícekrát, ale nikdy jsem nebyl na jih od Říma," řekl Klaus českým novinářům. 

V Neapoli prý jako student prožíval pozitivní období. "Měli jsme pocit, že se nám otevírá svět a šance na dalekosáhlé změny v naší zemi," poznamenal. "Když jsem psal domů první pohlednice, tak jsem říkal, že je to krásné město, ale heslo 'vidět Neapol a zemřít' bych si možná odpustil, to si vzpomínám, že jsem tehdy psal," řekl Klaus.

Prezidenta v Neapoli čeká ještě zahájení podnikatelského fóra; ve čtvrtek státní návštěvu Itálie ukončí. 

Tagy: Evropská unie neapol

Zdroje: ČTK