Klaus podepsal snížení platu ústavních činitelů
13. 11. 2009 – 17:52 | Zpravodajství | red
Prezident Václav Klaus v pátek podepsal novelu, která v příštím roce sníží plat ústavních činitelů o čtyři procenta a obsahuje také sporné zdanění jejich náhrad.
Informoval o tom mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Čtyřprocentní snížení platů ústavních činitelů v příštím roce souvisí s vládními úspornými opatřeními a odpovídá zamýšlenému snížení mezd ve státní sféře.
Týká se prezidenta, zákonodárců, soudců, členů vlády, Nejvyššího kontrolního úřadu, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, Rady Českého telekomunikačního úřadu a státních zástupců, tedy zhruba 4800 lidí. Stát tak má příští rok ušetřit 126,7 milionu korun.
Sněmovna v rámci úsporných opatření ke snížení schodku státního rozpočtu v příštím roce navrhla v zákoně o daních z příjmů zavést zdanění peněžních náhrad na cestování do ciziny, leteckou dopravu, ubytování, stravování a služby asistentů, nikoli však na reprezentaci nebo dopravu obecně.
V novele o platech však ponechala pasáž, podle níž náhrady dani z příjmů nepodléhají. Rozdílné úpravy v zákonech budou podle některých senátorů znamenat, že náhrady zůstanou nezdanitelné.
Rozpory sněmovna možná vyřeší dodatečně, návrh už připravila KSČM.