Kdo je podle vás největší slídil? Navrhněte adepta

- Aktuality autor: Jan Pastor

Lidé mohou do středy příštího týdne navrhovat své kandidáty na anticenu o největšího slídila. Nominace na Big Brother Awards přijímá na webu www.slidilove.cz občanské sdružení Iuridicum Remedium, které soutěž pořádá od roku 2005.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Loni hlavní cenu získala Policie ČR. Dostala ji zejména za archivaci fotografií aut i jejich řidičů pořízených z kamerových systémů a za nadužívání žádostí o přístup k citlivým údajům z mobilních telefonů

Další anticeny získaly ministerstvo vnitra, Evropská unie či internetová sociální síť Facebook. Její spoluzakladatel Mark Zuckerberg si vysloužil cenu za výrok roku kvůli tvrzení, že éra soukromí skončila.

Vývoj systému detekce abnormálního chování

Ministerstvo získalo cenu kvůli tomu, že podle sdružení bojkotovalo přípravu zákonného zlepšení ochrany osobních údajů při využívání kamerových systémů, odposlechů a databází DNA. EU si ocenění vysloužila mimo jiné za financování projektu INDECT, jehož cílem je vývoj systému detekce abnormálního chování.

Anticeny se udělují v sedmi kategoriích. Jsou jimi dlouhodobé porušování lidského soukromí, největší firemní slídil, největší úřední slídil, nebezpečná nová technologie, právní norma Velkého bratra, slídil mezi národy a výrok Velkého bratra. Kromě sedmi negativních ocenění sdružení uděluje i cenu pozitivní za ochranu soukromí. Loni ji získali občané Víru nad Svratkou na Žďársku spolu s místním obecním zastupitelstvem za to, že se postavili proti kamerovému systému ve své obci.

Cílem je upozornit na rizika a hrozby pro soukromí lidí

Kateřina Hlatká ze sdružení v oznámení uvedla, že i letos je adeptů na ocenění celá řada kvůli novým technologiím, které umožňují stále sofistikovanější sledování pod záminkou zajištění bezpečnosti nebo zjednodušení života. Od sledování kamerami přes čipové karty po nejrůznější databáze.

Název soutěže odkazuje na slavný futuristický román George Orwella 1984. Soutěž se se poprvé konala v roce 1998 ve Velké Británii, nyní se pořádá v desítce evropských zemí s cílem upozornit na rizika a hrozby pro soukromí lidí.

Zdroje: ČTK