Kdo bude chránit Zemana?

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 1. 2013 16:18) - Aktuality autor: Danica Klein

Policie stále jedná se štábem nastupujícího prezidenta Miloše Zemana o ochraně, kterou musí policisté nastávající hlavě státu zajistit. V současné chvíli se o jeho bezpečnost stará kromě policistů také soukromá bezpečnostní služba, řekla mluvčí Zemanova týmu Hana Burianová. Podle ní zatím konečná dohoda není, do konce týdne by se však měly obě strany znovu sejít. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Mediafax

"V současné době velmi, velmi pozitivně a konstruktivně komunikujeme s týmem od pana Zemana a já věřím tomu, že během pár dní bude standardně nastavena ochrana jeho osoby ze strany policejní ochranky," řekl ČTK náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel. Podle něho se nyní řeší zejména "intenzita" Zemanovy ochrany. 

Zeman po víkendovém zvolení odpočívá na své chalupě v Novém Veselí na Žďársku. Dům od neděle hlídají jak členové soukromé ochranky, tak policie. Podle deníku Mladá fronta Dnes Zemana chrání lidé z agentury Sub S.A., kterou dříve spoluvlastnil nynější ministr vnitra Jan Kubice spolu se svým bývalým kolegou z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Hynkem Vlasem. 

Ochrana není upravena zákonem

Zeman po zvolení opět ostře kritizoval postup policejní ochranky při střelbě z airsoftové pistole na prezidenta Václava Klause loni v září. Označil bodyguardy za amatéry. "Pokud chráněná osoba odmítne ochranu, tak jsem povinen o tom písemně informovat ministra vnitra, a ten potom stanoví další postup," reagoval už dříve Kužel na možnost, že by Zeman policejní bodyguardy vůbec nechtěl. Ochrana podle něj není upravena zákonem. 

Na prezidenta Klause koncem září při příležitosti otevírání nového mostu v Chrastavě na Liberecku vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole šestadvacetiletý muž. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Policie ho později obvinila z výtržnictví. 

Kvůli incidentu odstoupil šéf ochranky prezidenta. Okolnostmi případu se zabývala nejen policejní inspekce, ale také skupina vedená Kuželem. Ochrance vytkla zejména to, že ihned nezajistila útočníka.

Tagy: policie

Zdroje: ČTK