Kauza agenta Minaříka odročena, zemřel znalec

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Brněnský krajský soud musel ve čtvrtek na neurčito odročit projednávání kauzy někdejšího agenta Státní bezpečnosti (StB) Pavla Minaříka obžalovaného z rozsáhlého pojišťovacího podvodu.

Zemřel totiž soudní znalec, který se měl k činu vyjádřit. Nyní bude nutné nechat vypracovat nový znalecký posudek. 

Minařík je podezřelý z toho, že před čtrnácti lety zinscenoval na Ukrajině dopravní nehodu a pak požadoval od pojišťovny Kooperativa 41 milionů korun za materiál, který údajně shořel. Podle některých svědků a znalců byla nehoda fingovaná a náklad zapálili Minaříkovi ukrajinští komplicové - bývalí příslušníci sovětské tajné služby KGB. S tím ale Minařík nesouhlasí. 

Řidiče hodili do příkopu, auto zapálili?

Řidič Miroslav Valenta uvedl, že jej u města Chust zastavili neznámí muži, vytáhli z vozu a hodili do příkopu. Když se z něj vydrápal, auto již hořelo. Valenta před lety nejprve tvrdil, že náklad se ocitl v plamenech poté, co se svým autem najel na olejovou skvrnu a havaroval. Pak ale výpověď změnil. 

Za pachatele označil řidič Minaříka. Vše prý byl jen pojišťovací podvod. Řidič o něm mlčel, protože se údajně bál o svůj život. Právě na základě jeho výpovědi byl pak Minařík poslán na šest let do vězení. Část trestu si odpykal. Poté ale Nejvyšší soud verdikt zrušil, nařídil Minaříkovo propuštění s tím, že proces se musí opakovat a spis doplnit o nové výslechy. Minařík doufá, že dokáže svoji nevinu. 

"Proslavil" se za komunistického režimu. Koncem 60. let byl jako agent StB vyslán do Rádia Svobodná Evropa. Plánoval bombový útok na stanici, sám nakreslil plánky umístění náloží. V roce 1976 se vrátil a stal se pro komunistický režim hrdinou. Zpěvák Josef Laufer o něm dokonce složil oslavnou píseň. Po roce 1989 byl za plánovaný útok na rádio obžalován, ale trestu unikl.

Tagy: agent StB

Zdroje: ČTK