Japonsko vydalo varování před terorismem pro Japonce v Evropě

- Aktuality autor: red

Japonské ministerstvo zahraničí dnes vydalo varování před "možnými teroristickými útoky" pro Japonce cestující do Evropy nebo žijící na tomto kontinentu. Informovala o tom agentura AFP. Stalo se tak den poté, co před teroristickou hrozbou v evropských zemích varovaly své občany Spojené státy.

USA v neděli vyzvaly Američany k bdělosti zejména na veřejných místech s větší koncentrací lidí, ať už jde o památky nebo o dopravní uzly.

Japonské úřady stejně tak nabádají své občany, aby byli v Evropě opatrní především v blízkosti potenciálních terčů jako jsou veřejné budovy, veřejné dopravní prostředky a turistická místa.

Západní výzvědné služby údajně odhalily plány teroristické sítě Al-Káida na atentáty ve velkých městech Británie, Francie a Německa po vzoru útoků v indické Bombaji. Ty si před dvěma lety vyžádaly kolem 170 mrtvých.

Přípravy na teroristické atentáty

Podle amerického ministerstva zahraničí "aktuální informace napovídají, že Al-Káida a s ní spřízněné organizace pokračují v přípravách na teroristické atentáty".

Poté, co Washington vydal varování, je podle AFP většina evropských zemí ve střehu, ale nepovažuje za nutné upravovat poplašný systém. Nicméně britská vláda o víkendu vydala varování pro své občany ve Francii a v Německu a současně zvýšila stupeň teroristické hrozby z "obecného" na "vysoký".

Česká republika kvůli americké výstraze zavedla přísnější bezpečnostní kontroly například na letišti Praha-Ruzyně a byla rovněž posílena ostraha některých rizikových objektů.

Tagy: varování Evropa terorismus Japonsko

Zdroje: ČTK