Japonsko sčítá mrtvé, v Mijagi objeveno dalších 2000 těl

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Na pobřeží japonské prefektury Mijagi bylo v pondělí objeveno dalších 2000 těl. Jen v této provincii tak v důsledku pátečního zemětřesení a přívalové vlny tsunami přišlo podle odhadů o život více než 10 tisíc lidí.

Jen na pobřeží prefektury Mijagi objevili záchranáři dva tisíce těl. Identifikovat se zatím podařilo celkem 1 597 mrtvých. V postižených oblastech navíc docházejí rakve. 

USA kvůli naměřené slabé radioaktivitě stahuje z postižené oblasti své loďstvo a letectvo. Zástupce americké flotily podle AP uvedl, že naměřená slabá radiace pochází z kouřového mračna a výparů z porouchané jaderné elektrárny Fukušima. Elektrárnou otřásly od pátečního zemětřesení a tsunami již dvě exploze.

Námořníci letadlové lodi USS Ronald Reagan s humanitární pomocí byli údajně navíc asi hodinu vystavení radiaci. Vpluli přímo do radioaktivního mraku, který se vytvořil po sobotním výbuchu ve Fukušimě.

Video: Záběry z první tsunami v Japonsku

Miliony lidí jsou bez vody a tepla

Záchranáři nadále pokračují ve vyhledávání obětí rozsáhlého zemětřesení. Japonsko nyní čelí krizi jak v humanitární, tak v jaderné a ekonomické oblasti. Nebezpečí jaderné katastrofy ale zatím není akutní.

Miliony lidí na zdevastovaném severovýchodním pobřeží ovšem strávily již třetí noc bez dostatečných dodávek vody, potravin a tepla a mezi lidmi se pomalu šíří beznaděj.

Od zemětřesení, které dosáhlo 8,9 stupňů Richterovy škály, seismologové naměřili asi 150 následných otřesů. I v pondělí se země několikrát otřásla. Dva otřesy přesáhly 5,1 stupňů, oznámil americký seismologický ústav. Dopolední zemětřesení s epicentrem u metropole Tokia bylo ještě silnější - 6,2 stupňů RŠ.

Video: Tsunami

Úřady podle AP uvedly, že zatím obdržely pouze deset procent potravin a dalších věcí, které nyní akutně potřebují.

Další silné zemětřesení

"Požádali jsme pohřební ústavy v celé zemi o zaslání pytlů a rakví. Ale stále jich nemáme dost. Nečekali jsme, že se taková věc stane," prohlásil zástupce úřadů v Mijagi.

Podle televize NHK dnes postihly japonskou metropoli krátce po 10:00 místního času (02:00 SEČ) následné otřesy o síle 6,2 stupně Richterovy škály. Epicentrum zemětřesení se nacházelo 140 kilometrů od Tokia směrem k jaderným komplexům ve Fukušimě. Otřesy byly cítit i na mezinárodním letišti Narita u Tokia. Na vyděšené cestující v odletové hale volali letištní zaměstnanci, aby si lehli na zem.

Video: Exploze vodíku v reaktoru Fukušimy 1

V pátek zasáhlo Japonsko páté nejsilnější zemětřesení na planetě v novodobé historii. To spolu s mohutnou přívalovou vlnou zničilo stovky kilometrů dlouhý pás severovýchodního pobřeží ostrova Honšú.

Způsobené škody země teprve začíná sčítat, záchranáři pokračují ve vyprošťování lidí a v zemi i ve světě sílí obavy z velké havárie, která by mohla postihnout poškozenou jadernou elektrárnu Fukušima 1. Problémy jsou i v dalších třech jaderných elektrárnách, z nichž nejbližší - Tokai - je od metropole vzdálena 120 kilometrů.

Foto: Požár průmyslového komplexu

Tagy: zemětřesení Japonsko

Zdroje: ČTK