Okolnosti zásahu v ČT bude zkoumat i inspekce VP

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Inspekce Vojenské policie (VP) přezkoumá okolnosti zásahu, který se odehrál v pátek v budově České televize. Sdělil to v pondělí mluvčí VP Jan Čermák.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vojenská policie rovněž počká na výsledky prověřování postupu vojenského policejního orgánu ze strany civilního státního zastupitelství, dodal mluvčí. 

K pátečnímu zásahu ozbrojených členů VP v České televizi se nechtěl vyjádřit náčelník vojenských policistů brigádní generál Vladimír Ložek. Od pátku je bez bližších informací o případu. Ministr obrany Alexandr Vondra kvůli zásahu vojenských policistů v ČT postavil Ložka dočasně mimo službu. Podle ministra byl zákrok v dané situaci neadekvátní. 

"Inspekční orgán Vojenské policie přezkoumá vhodnost zvolené výstroje, výzbroje, chování policistů na místě, jejich počet či vhodnost doby načasování prohlídky," sdělil Čermák. 

Zabavené věci vrátíme ČT co nejdříve

Desítka vojenských policistů, v kuklách a se samopaly, vtrhla v pátek večer do budovy zpravodajství ČT. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Podle Čermáka bylo cílem prohlídky v budově televize získat důkazy v probíhajícím trestním řízení, kvůli podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace. Zabavené věci chtějí vojenští policisté vrátit zaměstnancům ČT co nejdříve. "Vojenská policie v žádném případě neútočila na svobodu slova ani sdělovací prostředek jako takový," dodal Čermák. 

Kromě Ložka postavil ministr obrany mimo službu i dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu. Jsou jimi plukovník Drahoslav Blažek a major Jaroslav Kolář. Všichni tři budou mimo službu až do vyšetření případu, uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. 

Vondra má v pondělí rozhodnout, kdo bude průběh zásahu vyšetřovat. Může se jím zabývat Inspekce ministra obrany, případně jiný resortní orgán, uvedl Pejšek. Česká televize kvůli páteční akci maskovaných ozbrojenců podala na Vojenskou policii trestní oznámení.

Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová nařídila kvůli zásahu prověřit rozhodnutí svého podřízeného státního zástupce, který podal soudu návrh na vydání příkazu k prohlídce prostor ČT.

Tagy: čt zásah

Zdroje: ČTK