Islandská inspirace. Ještě Řecko a bude revoluce

- Aktuality autor: red

Postoj Islanďanů nenechává Čechy v klidu a stále více hltají jakoukoli zmínku o formě jejich revolty proti chybám vlády a bankéřů. I proto na žádost řady čtenářů pokračují ParlamentníListy.cz v sondě u odborníků, zda je vůbec možné se v Česku takovémuto protestu přiblížit. Jak se ukazuje, jen velmi ztěžka.

Dané je to nejen velikostí naší země, jak upozornil ekonom v prvním článku na toto téma, ale i naší zeměpisnou polohou, kvůli které jsme na zemích v okolí do jisté míry zavislí.

"Třicet let nám neoliberalisté vtloukali do hlavy, že se nesmí zasahovat do vývoje trhu, v rámci konkurenceschopnosti. Najednou, když se začaly hroutit banky a různé fondy, bylo vše jinak. Přitom to byly právě banky, které se souhlasem vlád udělaly řadu chyb, jež mohly mít fatální následky. Proto se nedívím a naopak oceňuji obyvatele Islandu za to, že se proti této zvůli postavili a rozhodli se za chyby, které nezavinili, nenést odpovědnost. Mělo by to být i inspirací pro naše občany, protože i u nás se dějí rozhodnutí chybná, jejichž důsledky budou dopadat právě na ně," řekl pro ParlamentníListy.cz europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf.

Zdůraznil, že situaci na Islandu velmi dobře zná, několikrát tam byl a měl možnost ji důvěrně poznat. "Ti lidé jsou tam velmi slušní, seriozní, nekrade se tam, nezamyká se tam, kriminalita je tam minimální. V Reykjavíku dokonce dlouhá léta visela bílá vlajka nad vězením, protože tam prostě ve vězení nikdo nebyl. To, co nastalo po chybách bankéřů a vlády, tyto lidi velmi zasáhlo," popsal život na malé ostrovní zemi Ransdorf. Podle něj to, že v ní žije jen několik málo set tisíc obyvatel, narozdíl od nás s více než deseti miliony, nemusí být zásadní překážkou a rozdílem, pokud by se lidé rozhodli i u nás rebelovat.

Celý článek na ParlamentniListy.cz

Zdroje: ČTK