Hulinský končí ve funkci šéfa pražské ČSSD

- Aktuality autor: Jan Pastor

Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský končí ve své funkci. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po zasedání politického grémia uvedl, že stranické špičky Hulinskému rezignaci doporučily. Ten pak potvrdil, že funkci složí. Hulinský se potýká s kauzou kolem údajných manipulací s dary městských firem pro postižené, kterou má stranickému vedení podrobně vysvětlit.

Hulinský v prohlášení, které rozeslal médiím, uvedl, že svoji rezignaci nabídl jako možnost řešení, jak zklidnit situaci v pražské ČSSD. "Tento můj návrh vycházel také z předchozích jednání s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou a statutárním místopředsedou Michalem Haškem a byl také projednán na předsednictvu krajského výkonného výboru," dodal Hulinský. Místopředseda pražské ČSSD Miroslav Poche řekl, že tento návrh nabídli představitelé pražských sociálních demokratů Sobotkovi už ve čtvrtek.

Místopředseda Jiří Dienstbier před zasedáním grémia požadoval vyloučení Hulinského ze strany. Po zasedání uvedl, že Hulinského odchod považuje za dobrý začátek, který by měl vést k obnově důvěry v pražskou sociální demokracii. Nakonec proto jeho vyloučení nenavrhoval. Na předsedu pražské ČSSD Dienstbier kandidovat nehodlá.

Grémium ČSSD se na odchodu Hulinského shodlo jednomyslně

Grémium ČSSD se situací v pražské ČSSD zabývalo poté, co se v metropoli rozpadla koalice ODS a ČSSD, na odchodu Hulinského se shodlo jednomyslně. O vytvoření koalice ČSSD a ODS na pražské radnici před rokem usiloval právě Hulinský, navzdory Sobotkovi či nynějšímu místopředsedovi Dienstbierovi. Právě Dienstbier šéfa pražské ČSSD nyní otevřeně kritizoval kvůli kauze kolem darů pro spastiky, tedy lidi s ochrnutým svalstvem.

Zástupci pražské ODS odchod Hulinského nechtěli příliš komentovat. "Je to vnitrostranická záležitost ČSSD," řekl šéf ODS v Praze Boris Šťastný, který s Hulinským před rokem spoluvytvářel koalici občanských a sociálních demokratů na pražské radnici.

Grémium ČSSD pražské organizaci doporučilo, aby připravila strategický plán, jak posílit svou pozici před dalšími volbami. "Pražská organizace sociální demokracie musí udělat všechno pro to, aby se stala v hlavním městě Praze důvěryhodnou a razantní opozicí," uvedl Sobotka. V Praze podle něj začíná nové období, ve kterém musí sociální demokraté udělat vše pro to, aby splnili maximum volebního programu, s nímž kandidovali v minulých volbách.

Mohl by být zvolen nový předseda

Pražská ČSSD by podle vedení strany také měla udělat změny ve vedení klubu zastupitelů, kterému v současnosti předsedá zastupitel Jan Slezák, a zvážit uspořádání krajské konference v dřívějším termínu. Na té by mohl být zvolen nový předseda pražských sociálních demokratů. Krajský výbor pražské ČSSD a klub zastupitelů se budou doporučením grémia zabývat příští týden.

Grémium rovněž vyzvalo všechny představitele strany, aby vnitrostranickou politiku řešili uvnitř ČSSD. To v prohlášení rozeslaném médiím uvítal místopředseda pražských sociálních demokratů Karel Březina, který je považován za příznivce Hulinského.

Tagy: ČSSD hulínský

Zdroje: ČTK