Hamas uzavře příměří s Izraelem

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Radikální palestinské hnutí Hamas je připraveno na mír s úhlavním nepřítelem - Izraelem. Hnutí slibuje skoncovat s raketovými útoky výměnou za konec náletů izraelského letectva. Za konec sporu může údajně egyptská zpravodajská služba, která se podílela na vyjednávání. Zatímco v Židovském státě stále ještě truchlí za tři unesené chlapce, Palestina pohřbívá studenta, který byl zabit.

Izraelské letecké síly

Izraelské letecké síly,zdroj: worldofdefense.blogspot.cz

Palestinské radikální hnutí Hamas je připraveno vyhlásit příměří s Izraelem. Přestane prý s raketovými útoky výměnou za zastavení izraelských náletů. S odvoláním na nejmenovaný zdroj z palestinského hnutí to oznámila britská stanice BBC. V Jeruzalémě v pátek po poledních modlitbách začal pohřeb palestinského chlapce, který byl unesen a zabit ve středu. Na několika místech došlo ke střetům Palestinců s policisty.

Rodina sedmnáctiletého Muhammada abú Chudajra získala jeho mrtvé tělo v pátek krátce po poledních modlitbách. Tehdy už se před jejich domem ve východním Jeruzalémě shromáždily stovky lidí. Až tělo přivezla sanitka, nesli ho Palestinci nad hlavami přikryté palestinskou vlajkou. Další vlajky nesli v rukou a mávali jimi.

Pohřeb palestinského hocha, který byl podle všeho unesen a zabit ve středu nejspíš v odplatě za smrt tří izraelských studentů, se měl uskutečnit již následující den po vraždě. Ceremoniál ale musel být odložen, protože se protáhla nařízená pitva. Té se účastnili izraelský i palestinský lékař.

Kvůli možným násilnostem nasadila izraelská policie do ulic Jeruzaléma stovky mužů. Rovněž omezila přístup muslimů k modlitbám na Chrámovou horu ve Starém městě. Do tamějších mešit smějí jen muži starší 50 let. Dnešní modlitby se konají u příležitosti prvního pátku v rámci nedávno zahájeného svátku ramadán.

Ke střetům s protestujícími Palestinci došlo hned po poledni na několika místech, jak ve východním Jeruzalémě, tak i u Chrámové hory. Protestující házeli kameny, policisté proti nim použili ohlušující granáty.

Klid zbraní mezi Hamasem a Izraelem údajně dojednali představitelé egyptských zpravodajských služeb, kteří se na podobných vyjednáváních podíleli už v minulosti. V regionu opět zavládlo napětí po únosu a vraždě tří izraelských studentů a následném zabití arabského hocha.

Zpráva o příměří, které by prý mělo být vyhlášeno během několika hodin, se objevila v době, kdy se snížil počet raket odpálených z Pásma Gazy, které dopadly na izraelském území. Podle deníku Times of Israel bylo v pátek brzy ráno z Pásma, které ovládá Hamas, vypáleno pět raket. Jedna skončila ještě na palestinském území, jednu zachytil izraelský protiraketový systém Iron Dome a zneškodnil ji.

Izraelci na rozdíl od předchozích nocí na útoky nereagovali cílenými nálety na pozice Hamasu. V oblasti u Pásma Gazy nicméně židovský stát posílil svá vojenská stanoviště. Mezitím prostřednictvím Egypťanů izraelští představitelé Hamasu vyslali vzkaz, že jim dávají 48 hodin na to, aby ukončili raketové útoky, nebo jim hrozí "masivní úder", napsala izraelská média.

"Chceme, aby se zmírnilo napětí a byl opět nastolen klid," uvedl mluvčí izraelské armády Peter Lerner. Zvýšení počtu vojáků i vojenského vybavení u Pásma Gazy označil za obranný krok. Na Západním břehu Jordánu podle něj nyní armáda sleduje hned několik cílů: chce nalézt únosce a vrahy tří izraelských hochů, stejně jako vraha palestinského chlapce zabitého později. Rovněž chce zabránit vyhrocení násilí v Jeruzalémě.

Tagy: Izrael Palestina příměří Hnutí Hamas palestinsko-izraelský konflikt

Zdroje: ČTK