Ukrajině dochází plyn. Země se připravuje na nouzový režim

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Ukrajina začíná šetřit na plynu, jedině tak přečká zimu. Ukrajinský parlament v pátek schválil návrh zákona o nouzové distribuci plynu. Země chce snížit spotřebu plynu o dvacet procent, jedině tak přečká zimu bez ruských dodávek této suroviny. Premiér země mluví energetické propasti.

Rusko v polovině června přestalo Ukrajinu kvůli dluhovému sporu zásobovat touto klíčovou energetickou surovinou. "Rusko se nám snaží utáhnout tolik šroubů, kolik jen to je možné," řekl poslancům premiér Arsenyj Jaceňuk. Zdůvodňoval tak, proč by měla mít vláda oprávnění vyhlásit stav nouze v energetickém sektoru. "Byl proti nám vytažen plyn. Země je na pokraji (energetické) propasti," dodal.

Předběžně schválená zákonná opatření umožní vládě zavést energetický stav nouze a nařizovat státním i soukromým plynárenským podnikům, komu a za jaké ceny mají dodávat plyn. Parlament původně tento návrh odmítl, ale po obnoveném projednávání ho nakonec přijal. Ještě předtím předseda parlamentu Oleksandr Turčynov zákonodárcům řekl, že bez tohoto zákona hrozí, že se řada domácností v zimě ocitne bez plynu. Hlasování v druhém čtení se předpokládá na konci července, případně v srpnu.

Ruský plynárenský gigant Gazprom v polovině června kvůli sporům ohledně nezaplacených účtů zastavil dodávky plynu určené Ukrajině, nadále však přes tuto zemi posílá plyn evropským zákazníkům. Kyjev prozatím plyn čerpá z podzemních zásobníků. Ruský premiér Dmitrij Medveděv očekává, že Ukrajinu čeká na podzim "úplná plynová krize", bude-li pokračovat její platební spor s Ruskem.

Tagy: Rusko Ukrajina krize dluhy zemní plyn

Zdroje: ČTK