Gorbačovova nejtěžší volba? Výběr manželky

- Aktuality autor: Danica Klein

Bezmála rvačka jako za sovětských dob o nedostatkové zboží se dnes večer strhla v jedné prestižní prodejně poblíž Kremlu. Nešlo ani o banány, ani o luxusní kabelky, ale o paměti bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, které právě přicházejí do prodeje. Stovky zájemců v knihkupectví naproti Leninově knihovně u Kremlu skoupily prvních 500 výtisků ještě dříve, než autor dorazil na autogramiádu. 

Michail Gorbačov

Michail Gorbačov,zdroj: Reuters

"Deficit se vrátil! Pamatujete si, jak nebyl salám, ani máslo? Už zase stojíme ve frontě. Tomu se říká kapitalismus," žertoval pamětník Gorbačovovy éry v davu, který se prodavačka marně snažila uklidnit ujišťováním, že dalších 200 výtisků je na cestě a že na všechny se dostane.

Jakmile se slova stala skutkem, vypukla skrumáž, ve které silnější nemilosrdně vítězili nad slabšími za bezmocného přihlížení ramenatých bodyguardů. "Mám hodně přátel!" vykřikovala elegantní dáma, které se podařilo ukořistit hned čtyři exempláře. Posléze se dostalo i na další zákazníky, ochotně platících 510 rublů (asi 300 Kč) za téměř sedmisetstránkové dílo. 

Byl za blbečka

"Byla to nejtěžší kniha, jakou jsem dosud napsal," řekl sám Gorbačov, který pro práci posledních dvou let zvolil shodný název, jaký v ruštině nese i dílo římského císaře Marka Aurelia - Hovory k sobě. V knize vzpomíná nejen na zákruty své politické dráhy, ale i na soukromý život se zesnulou manželkou Raisou. 

"Byla velmi přísná, a to celý život, k sobě i k druhým. Ale současně byla i velice shovívavá. Možná zveličuji. Ale to proto, že pro mne byla vším," zavzpomínal autor ještě během dopoledního rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy. Prý vůbec nejdůležitějším rozhodnutím v životě bývalého šéfa státu byl právě výběr manželky. 

"Umíte si představit, že jsem byl takový blbeček, že jsem jí hned ukázal i svůj občanský průkaz?" podotkl ve vzpomínce, jak Raisa zprvu pochybovala o jeho věku. Pro Gorbačova to byla láska na první pohled a na celý život: "Vybrali jsme si jeden druhého a nikdy jsme se sobě navzájem neomrzeli. Nikdy jsem nelitoval, byla to správná volba." 

Lid si pamatuje zradu

Gorbačov znovu zkusil vyvracet dodnes žijící představu, že elegantní Raisa, posléze nenáviděná sovětskými ženami, byla jeho hlavním poradcem, krkem, který točil hlavou státu. "Je to mýtus. Hodně lidí si to myslí, ale bylo tomu naopak. V praktickém životě jsem často musel rozhodovat nejen za sebe, ale i za ni. Věděla, co dělám, ale ve skutečnosti neměla tušení, co to je politbyro," tvrdil. 

Každopádně dav v knihkupectví svědčil o tom, že autor perestrojky - reformního programu změn v někdejším Sovětském svazu - i více než 20 let po odchodu z velké politiky nepřestává fascinovat moskevské intelektuály, domácí i západní novináře. A scény podobné dnešním se mohou opakovat. Gorbačov slíbil, že další, "ještě zajímavější" knihu zasvětí "životu po impériu". 

Před prodejnou mezitím postával osamocený demonstrant s plakátem "Lid si pamatuje zradu!". "Gorbačov dovedl zemi k rozpadu, k chaosu a k úpadku. Perestrojka byl úmyslný projekt zkázy Ruska," řekl dvaadvacetiletý Dmitrij Stěpanov, pokračovatel generace Gorbačovových domácích odpůrců.

Tagy: Rusko

Zdroje: ČTK