Fidel Castro: Američané bin Ládina popravili

- Aktuality autor: Danica Klein

Spojené státy "popravily" Usámu bin Ládina a útokem na jeho rezidenci v Pákistánu ukázaly svou "slabost a nejistotu". Ve státních novinách to dnes podle agentury Reuters napsal bývalý kubánský vůdce Fidel Castro.

Čtyřiaosmdesátiletý Castro napsal, že americký prezident Barack Obama "nemůže v žádném případě zatajit, že Usáma byl popraven v přítomnosti svých dětí a žen". Vyjádřil také přesvědčení, že operace amerických zvláštních jednotek, které v noci na pondělí nejhledanějšího teroristu zabily, porušila pákistánské právo a dotkla se náboženských tradic a národní hrdosti země.

Americkým zásahem ani uspěchaným pohřbem teroristy v moři podle Castra problémy Washingtonu s bin Ládinem neskončí. "To, že ho zabili a poslali do hlubin moře, ukazuje slabost a nejistotu, a činí z něj mnohem nebezpečnější postavu," myslí si Castro.

Zároveň ale muž, který Kubě vládl 49 let, než v roce 2008 oficiálně předal moc svému bratrovi Raúlovi, napsal, že odmítá všechny formy terorismu. Připomněl také, že po útocích na USA z 11. září 2001 vyjádřil Spojeným státům solidaritu, i přes politické rozdíly, které mezi nimi a Kubou dlouhodobě panují.

Tagy: USA poprava

Zdroje: ČTK