Farma Bolka Polívky jde opět do dražby

- Aktuality autor: Danica Klein

Bývalá farma Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku půjde znovu do dražby. Komu bude patřit, by mohlo být jasné za necelé dva měsíce. Věřitelský výbor se dnes rozhodl, že zmařená dražba se bude opakovat, ovšem ne jako dražba podniku, nýbrž jako dražba souboru movitých a nemovitých věcí. 

Bolek Polívka

Bolek Polívka,zdroj: Isifa.com

Rozdíl je v tom, že nyní se bude prodávat bez pohledávek, ochranných známek či jiných aktiv, řekl novinářům právník Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Petr Machálek, zástupce jednoho ze tří členů výboru. 

Takto chtěl farmu již napoprvé vydražit podnikatel a Polívkův přítel Alexandr Seidl, taktéž člen výboru. "Pro nového majitele je to jednodušší, protože dostane barák a pozemky, začne od nuly a nemusí řešit finanční záležitosti předchozího majitele," vysvětlil Seidl. 

Aby se mohla nová dražba někdy na přelomu ledna a února uskutečnit, je potřeba ještě doplnit znalecký posudek a určit vyvolávací cenu. Machálek hovořil opět zhruba o 15 milionech. "Podle našeho názoru se to za tu cenu neprodá a podle zákona je možné ji snížit až o 30 procent. Ale záleží, jak dopadne hlasování věřitelského výboru," uvedl Machálek. Farma zůstane i nadále uzavřená, výbor bude iniciovat snížení provozních nákladů na minimum. 

V první dražbě vydražila farmu pražská firma zabývající se realitami Alkony-CZ, peníze však nakonec nesložila. A to kvůli tomu, že zjistila, že Seidl vlastní okolní pozemky včetně příjezdové cesty. "Pokud by si to vydražitel pečlivě prostudoval, tak by na to přišel. Můžeme pouze spekulovat, proč to takto dopadlo a na to by měla odpovědět především tato firma," řekl Machálek. Podle Seidlových slov šlo pouze "o nějakou hru". Podle něj je potřeba, aby se s ním budoucí vlastník dohodl na odkupu pozemků za běžnou tržní cenu, což se nestalo. "Nikdo neví, co je to za firmu. Její jednání mě překvapilo," poznamenal Seidl. 

Ještě na sklonku léta naznačoval, že by měl o farmu zájem, dražby se však nezúčastnil. Zda bude mít zájem nyní, neví. "Kdyby to celé proběhlo klidněji, tak asi ano. Ale farmu nepotřebuju. Kdybych ji koupil, tak jen proto, abych zachránil kulturu v Olšanech, protože na kšeft to není," dodal. 

Za Polívkovou farmou jsou uznané pohledávky přes 50 milionů korun, do konkurzu ji soud poslal v dubnu. Klíčové bylo, že farma získala evropskou dotaci na dostavbu hotelu a stavbu wellness, jenže poté nedokázala splácet faktury. Podle insolvenční správkyně Petry Hýskové Polívka ještě během konkurzu snižoval cenu farmy, proto podala před měsícem návrh na osobní bankrot. Soudy zatím řeší, jestli se řízení bude konat v Brně, což Polívka nechce, nebo v Praze. 

Tagy: dražba farma Bolka Polívky

Zdroje: ČTK