Evropská komise přezkoumá smlouvu ACTA

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Evropská komise se obrátí na Soudní dvůr Evropské unie, aby posoudil, zda kontroverzní dohoda proti padělatelství ACTA je v souladu s právem EU. Novinářům to dnes po jednání komise řekl eurokomisař pro obchod Karel De Gucht.

Proti smlouvě se vzedmula vlna odporu. Kritici tvrdí, že dokument omezí svobodu na celosvětové počítačové síti. V souvislosti s dohodou se odehrála i řada útoků hackerů na různé oficiální servery. 

Obavy z dohody ACTA zaznamenala mimo jiné i Česká republika. Počátkem února se kvůli nim česká vláda rozhodla pozastavit schvalování této mezinárodní dohody, která má vytvořit pravidla pro posílení práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků. Kabinet chce ještě analyzovat dopady dohody na život občanů ČR.

Právě posouzení toho, zda ACTA je v souladu se základními právy EU, by mělo být i předmětem posuzování dokumentu evropskou justicí.

Základní svobody v ohrožení? 

"Plánujeme požádat nejvyšší evropský soud, aby posoudil slučitelnost ACTA se základními právy a svobodami, jako je svoboda vyjadřování či svoboda informací," řekl v krátkém vystoupení před novináři De Gucht. 

"Sdílím obavy lidí o tyto základní svobody," poznamenal komisař s tím, že je tak patrně potřebné, aby se k tomu vyjádřil soudní dvůr. 

"ACTA nic na tom, jak dnes používáme internet a sociální weby, nezmění, neboť nezavádí žádná nová pravidla," dodal však zároveň De Gucht. Jejím cílem je podle něj hlavně to, aby pomohla posílit vymáhání a uplatňování už stávajících pravidel. 

"ACTA nebude cenzurovat webové stránky, nebo je zavírat. ACTA nebude bránit svobodě internetu a svobodě projevu," prohlásil komisař. 

Pět evropských zemí zatím nepodepsalo

Dohodu ACTA loni v říjnu podepsaly Spojené státy, Austrálie, Kanada, Japonsko, Maroko, Nový Zéland, Singapur a Jižní Korea. Letos v lednu se k nim připojilo dvaadvacet z 27 zemí Evropské unie včetně Česka; stranou zůstávají Estonsko, Slovensko, Nizozemsko, Kypr a Německo. 

Berlín svou absenci minulý měsíc vysvětloval "čistě formálními důvody", později však s ohledem na bouřlivé protesty oznámil, že se k podpisu zatím nechystá. Ratifikaci ACTA pozastavily kromě Česka i Polsko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko, Litva a Lotyšsko.

Tagy: svoboda smlouva acta

Zdroje: ČTK