Euro před summitem posiluje

- Aktuality autor: Danica Klein

Evropská měna dnes na devizových trzích před summitem Evropské unie posiluje. Očekává se, že evropské země se na summitu dohodnou na způsobu řešení dluhových problémů Řecka.

V 18:40 SELČ euro vůči dolaru stouplo o 0,42 procenta na 1,4158 USD a k jenu posílilo o 0,25 procenta na 11,75 JPY. Dolar vůči jenu oslabil o 0,18 procenta na 78,91 JPY. Představitelé eurozóny se snaží dokončit dohodu o druhém balíku pomoci pro Řecko.

Platebně neschopné Řecko

Zatím však stále není jasné, jak se na pomoci budou podílet soukromí majitelé řeckých vládních dluhopisů, jako banky, pojišťovny a další investoři. Evropská centrální banka se zatím staví odmítavě proti plánu, který by způsobil, že by ratingové agentury označily Řecko i na chvíli za platebně neschopné.

Člen bankovní rady ECB a guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny dnes naznačil, že by nový balík pomoci mohl zahrnovat i krátkodobý stav platební neschopnosti země, který by neměl katastrofální důsledky pro ostatní země eurozóny. Dolar krátce oživil vůči jenu díky zprávě, že zahájená výstavba domů v USA v červnu rostla více, než se čekalo, a byla nejvyšší za šest měsíců.

Nesplácení hypoték

Později však opět klesl, protože pozitivní měsíční údaje ještě podle investorů nenaznačují výraznější změnu současného trendu a odvětví zůstává pod tlakem kvůli vysokým zásobám neprodaných domů a zabavování domů kvůli nesplácení hypoték. Dolar rovněž trápí obavy z možných fiskálních problémů USA.

Američtí zákonodárci se nejsou schopni dohodnout na zvýšení stropu pro zadlužení země a hrozí, že USA nebudou schopné od 2. srpna plnit své finanční závazky, napsala agentura Reuters.

Zdroje: ČTK