Emmerová dá asi přednost členství ČSSD před zemanovci

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Poslankyně Milada Emmerová dá zřejmě přednost členství v sociální demokracii před vedením Strany práv občanů - zemanovci do volebního klání při podzimních volbách do regionálních zastupitelstev v Plzeňském kraji. Přesto dnes řekla, že stále doufá v dohodu se stranickým vedením. Na dobu krajských voleb by totiž chtěla přerušit členství v ČSSD a vést kandidátku SPOZ. To ale straničtí lídři odmítají. V úterý bude o záležitosti jednat vedení ČSSD.

Vedení ČSSD v Plzeňském kraji záměr Emmerové již dříve odmítlo. Emmerová se podle nich musí rozhodnout pro ČSSD nebo pro SPOZ. V úterý se bude jejím případem podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky zabývat celostátní stranické vedení. Předseda se pak s poslankyní osobně setká.

Psali jsme: Poslankyně ČSSD Emmerová chce být volebním lídrem zemanovců

"Určitě mě bude zajímat její vysvětlení kroků, které volila a které jsou pro mne absolutně nepochopitelné. Já jsem zatím nenašel v sociální demokracii nikoho, kdo by navrhoval, abychom umožňovali stavět konkurenční kandidátní listiny proti sociální demokracii," řekl Sobotka. Dodal, že "nikdo vážně něco takového ani navrhovat nemůže".

Pomoc potenciálnímu koaličnímu partnerovi

Emmerová ale tvrdí, že kandidaturou za SPOZ by chtěla pomoci straně, která by se mohla stát koaličním partnerem ČSSD a umožnit vládu levice v Plzeňském kraji. Odvolává se na sociálnědemokratické stanovy, podle nichž "ke zrušení členství v ČSSD může dojít pro aktivní účast na činnosti jiných politických stran bez souhlasu příslušného orgánu ČSSD", a usiluje o souhlas ČSSD.

Někdejší ministryni zdravotnictví a hejtmanku o kandidaturu požádal čestný předseda SPOZ Zeman. SPOZ podle Zemana jednala o předvolební koaliční spolupráci také v Jihočeském kraji. Jihočeskému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi ale takový krok prý zakázala stranická centrála, aniž by o tom jednalo vedení strany, dodal Zeman.

Lékařka a politička Emmerová je dlouholetou členkou ČSSD. V letech 2004 až 2005 byla ministryní zdravotnictví ve vládách premiérů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka (oba ČSSD), od listopadu 2008 do září 2010 byla hejtmankou Plzeňského kraje. Emmerová se vzdala postu hejtmanky, protože se chtěla plně věnovat poslanecké práci.

Tagy: ČSSD zeman strana emmerová clenstvi

Zdroje: ČTK