Dva mrtví při protiromských nepokojích

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTULIZOVÁNO. V jihobulharském městečku Katunica zemřeli při nepokojích zaměřených proti Romům dva lidé, pět dalších jich bylo zraněno. Při nočních střetech dvou znepřátelených skupin dnes policie zatkla 127 lidí.

Násilnosti vypukly poté, co minibus vezoucí příbuzné místního Roma Kirila Raškova přezdívaného "král Kiro", srazilo v pátek na silnici devatenáctiletého bulharského chlapce. Ten na místě zemřel a auto z místa nehody ujelo.

Obyvatele Katunice neštěstí natolik rozlítilo, že se rozhodli vyřídit si s Kirilem Raškovem účty. Rodiče a příbuzní oběti v noci na sobotu napadli jeho dům, rozbili mu okna a zapálili ho. Oheň byl brzo uhašen. Tři policisté a dva civilisté byli zraněni. V souvislosti s incidentem zemřel šestnáctiletý chlapec, který byl svědkem násilností a trpěl srdeční chorobou. Na místě omdlel a po převozu do nemocnice zemřel.

Nepokojů se zúčastnilo na dva tisíce lidí a přes sto bylo zatčeno

Napětí v obci Katunica přetrvávalo i v sobotu. Stovka obyvatel podepsala petici žádající vyhoštění rodiny Raškovových. Navzdory zesílené policejní přítomnosti pak skupina mladých Bulharů, hlásících se k fanouškům dvou fotbalových klubů sousedního Plovdivu a skandujících "Bulhaři jsou hrdinové", zapálila tři domy patřící zmíněné rodině. Podle policie se nepokojů zúčastnilo na dva tisíce lidí a přes sto z nich bylo zatčeno.

Agentura DPA napsala, že Raškov v obci platí za nedotknutelného romského předáka, který prý místním dlouho ztrpčuje život. Obyvatelé si v rozhlase i v televizi stěžovali na "arogantní chování 'krále Kira' a členů jeho rodiny", kteří se podle nich chovají jako "vládcové". Obyvatelé městečka požádali úřady, aby prověřily původ bohatství Kirila Raškova, který podle nich "vlastní miliony a neplatí daně". Podle místního tisku "král Kiro" vyrábí nelegálně tvrdý alkohol.

Ve zhruba sedmimilionovém Bulharsku žije odhadem půl milionu Romů.

Tagy: Romové mrtví Bulharsko nepokoje

Zdroje: ČTK