Důvěra v ekonomiku šla opět dolů

- Aktuality autor: Danica Klein

Celková důvěra v domácí ekonomiku v září opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se proti srpnu snížil o 2,4 bodu, proti loňskému září je souhrnný indikátor důvěry o 4,7 bodu nižší, uvedl dnes Český statistický úřad. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně snížila o 2,7 bodu, důvěra spotřebitelů meziměsíčně klesla o jeden bod.

Podle statistiků zůstal souhrnný indikátor důvěry ve srovnání s hodnotami v období hospodářské recese ve druhém pololetí 2008 a v roce 2009 i nadále vyšší.

Hodnocení se snížilo

Důvěra se v září snížila v průmyslu, v obchodě i ve vybraných službách. Ve stavebnictví naopak rostla, i když podle statistiků zůstává nadále nízká. Ve srovnání s loňským zářím je důvěra podnikatelů o 3,2 bodu nižší.

"Zajímavostí je, že hodnocení současné ekonomické situace se zlepšilo v průmyslu a stavebnictví. Oproti tomu v obchodě a službách, tedy odvětvích, které jsou blíže spotřebiteli, se hodnocení současné situace snížilo," uvedl analytik GE Money Bank Petr Gapko. Dodal, že na zhoršenou důvěru spotřebitelů působí horší ekonomické informace přicházející ze zahraničí.

V průmyslu se v září hodnocení současné celkové ekonomické situace zvýšilo. Hodnocení současné celkové poptávky se mírně snížilo, hodnocení zahraniční poptávky pokleslo.

Zásoby značně narostly

Zásoby se podle respondentů téměř nezměnily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zpomalení tempa výrobní činnosti při téměř stabilní zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou nižší než v srpnu. Celkově se důvěra v průmyslu meziměsíčně snížila o 1,3 bodu a oproti hodnotám v září 2010 je o čtyři body nižší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v září oproti minulému měsíci zlepšilo. Pro příští tři měsíce respondenti očekávají zlepšení ve vývoji stavební činnosti i zaměstnanosti. Odhadují zajištění práce zakázkami na 8,4 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou lepší než v srpnu. Celkově se nízká důvěra ve stavebnictví v září meziměsíčně zvýšila o 2,5 bodu a je o 4,5 bodů vyšší než před rokem.

V odvětví obchodu se v září ve srovnání se srpnem snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby podle mínění respondentů v září značně narostly. Očekávání dalšího vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se proti srpnu zhoršilo, pro příštích šest měsíců je téměř stejné. Celkově se v září důvěra v obchodě oproti vysoké hodnotě v srpnu meziměsíčně snížila o osm bodů a v meziročním srovnání je o jeden bod nižší než v září 2010.

Spotřebitelská poptávka

Indikátor spotřebitelské důvěry se ve srovnání s loňským zářím snížil o 11,2 bodu. Ze šetření mezi spotřebiteli letos v září vyplynulo, že se pro příštích 12 měsíců stále obávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se mírně zvýšil. Úmysl spořit se snížil. Respondenti opět označili současnost za dobu nevhodnou pro spoření a nadále se obávají růstu cen, uvedli statistici.

"Česká republika je tak ve stavu, kdy ani přes klesající nezaměstnanost nerostla spotřebitelská poptávka. Očekáváme, že zpomalování ekonomiky bude pokračovat až do konce tohoto roku, kdy by se mohlo zastavit," uvedl Gapko. Rizikem podle něj je, že okolní země na tom budou hůře, než se v současnosti předpokládá. V takovém případě by se zpomalení mohlo přesunout i do příštího roku, doplnil.

Tagy: ekonomika

Zdroje: ČTK