Distributor jedovatého alkoholu přijal patnáctiletý trest

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Právní moci nabyl první rozsudek v hlavní, takzvané zlínské, větvi kauzy metanol. Hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska přijal patnáctiletý trest. 

Vacula se rozhodl, že se neodvolá, po poradě s rodinou i s ohledem na tragické následky kauzy, uvedl jeho obhájce Michal Zbožínek. Kvůli jedovatému alkoholu zemřelo pět desítek lidí. 

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

Krajský soud ve Zlíně v květnu vynesl rozsudky nad deseti obžalovanými. Nejtěžší, doživotní tresty, dostali dva údajní míchači otrávené směsi, Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian. Mnohaleté tresty soud za obecné ohrožení uložil i ostatním. 

Křepela, Fian a pět distributorů směsi se odvolalo na místě, dva další podali odvolání později. Pouze Vacula trest přijal. Státní zástupce Roman Kafka pro něj původně žádal o pět let delší vězení. Nakonec se ale po pečlivém zvážení rozhodl odvolání v jeho případě nepodat.

Státní zástupce zohlednil to, že Vacula pomohl případ objasnit, s policií spolupracoval a činu litoval. Patnáctiletý trest podle Kafky navíc není nepřiměřeně mírný. 

 

Tagy: trest Kauza metanol

Zdroje: ČTK