Dinosauři vyhynuli, protože měli smůlu

- Magazín autor: Michal Polák

Vědci z univerzity v Edinburghu se domnívají, že k vyhynutí dinosaurů přispěla i obrovská dávka smůly. Asteroid totiž zasáhl Zemí v tu nejméně vhodnou dobu, kdy byli tito pradávní tvorové nejvíce zranitelní. Kdyby vesmírné těleso přiletělo o několik milionů let dříve nebo později, jejich šance na přežití této katastrofy by byly větší, domnívají se vědci.

Kostra dinosaura (ilustrační foto)

Kostra dinosaura (ilustrační foto),zdroj: Profimedia.cz

Podle Stevea Brusattea z univerzity v Edinburghu ohrožovaly dinosaury před sedmi desítkami milionů let četné změny v jejich ekosystémech, například zvyšující se hladina oceánů nebo intenzivní vulkanická činnost. Protože se s těmito změnami museli těžce vyrovnávat, byli tehdy obzvlášť zranitelní, a náraz asteroidu je zastihl v tu nejméně vhodnou dobu. 

"Byla to shoda nešťastných okolností, k nimž došlo, když byli dinosauři nejvíce oslabeni," citoval Brusattea server BBC News. 

Ačkoli odborníci vysledovali, že některé druhy dinosaurů vymíraly už předtím, než desetikilometrové nebeské těleso do Země narazilo, možná by se zvířata nakonec s nárazem asteroidu vyrovnala, kdyby přišel v jinou dobu. 

Štěstí v neštěstí

"O pět milionů let dříve byl ekosystém dinosaurů mnohem silnější, druhy byly mnohem rozmanitější, potravní řetězec stál na pevnějších základech," tvrdí americký paleontolog Brusatte. Kdyby dostali na zotavení pár milionů let navíc, zastihl by je asteroid v lepší kondici a ani obrovské změny klimatu a přírodní katastrofy by zřejmě neznamenaly jejich úplné vyhynutí. "Dinosauři prostě měli obrovskou smůlu." 

Shoda okolností, která byla pro dinosaury nešťastná, nicméně znamenala, že na Zemi se začaly vyvíjet jiné druhy organismů včetně savců, a tedy i lidí. "Kdyby asteroid neudeřil, tak by tu dinosauři stále byli, a my pravděpodobně ne," uzavřel další z autorů výzkumu, Richard Butler. 

Tagy: dinosauři asteroid Edinburgh vyhynutí

Zdroje: ČTK