Dientsbier: O návrhu na mé odvolání nic nevím

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zastupitelé pražské ČSSD se budou od 14:00 zabývat případným odvoláním svého volebního lídra Jiřího Dienstbiera mladšího z týmu vyjednávajícího o pražské radnici.

Spolu s Dienstbierem jsou v týmy Petr Hulinský a Karel Březina, tedy stoupenci velké radniční koalice s ODS. Dienstbier řekl, že ho na páteční jednání předsednictva pražské krajské organizace nikdo nepozval a že informace o návrhu na odvolání má pouze z tisku. 

Předsednictvo podle pondělního Práva v pátek navrhlo, aby byl Dienstbier z pozice vyjednávače odvolán. Sociálním demokratům totiž vadí, že odmítá koalici s ODS. Několikrát oznámil, že pokud dojde k takové magistrátní spolupráci, on ji v zastupitelstvu nepodpoří. Případná koalice ODS a ČSSD by přitom měla převahu pouze tří hlasů. 

Dinstbier prý nerespektuje rozhodnutí politických orgánů strany

ČSSD prý také vadí, že Dienstbier údajně nerespektuje rozhodnutí politických orgánů strany. "Mě nikdo na jednání pražského předsednictva nepozval," poznamenal Dienstbier. "Myslím si, že to má vypovídající hodnotu, jak se některé věci v pražské ČSSD řeší," dodal. 

O návrhu na odvolání bude odpoledne jednat zastupitelský klub ČSSD. "Určitě se tam o tom budeme bavit," řekl Dienstbier. Dodal, že ho do pozice vyjednávače zvolili jak zastupitelé, tak i výkonný výbor, ale nikoliv předsednictvo výkonného výboru. 

Vyjednávání o pražské koalici trvají již tři týdny, výrazný posun ale nenastal. TOP 09 předala návrh koaliční dohody pouze ODS. Mluví se ale o tom, že občanští demokraté stojí spíše o spolupráci s ČSSD. Pravděpodobnost takové koalice zvyšují vzájemné mediální výpady mezi TOP 09 a ODS z posledního týdne, které navíc pokračují.

Tagy: ČSSD koalice ODS odvolání dienstbier

Zdroje: ČTK