ČSSD zaútočila na VV, podle Johna jde o hysterii

- Aktuality autor: red

Sociální demokracie se ve středu opřela do strany Věci veřejné, která má podle některých průzkumů šanci překročit v květnových volbách pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny.

Místopředsedové ČSSD Michal Hašek a Lubomír Zaorálek a středočeský hejtman David Rath označili Věci veřejné za klientelistické uskupení, které chce rozšířit svou činnost z Prahy do celostátního měřítka.

Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna jde ze strany ČSSD o "předvolební hysterii" a snahu "uměle a bez důkazů propojit Věci veřejné s nějakým skandálem". 

"Sociální demokraté jsou úplně hysteričtí, že na nás nic nemají. Protože Věci veřejné nekradly při žádných veřejných zakázkách, nemají peníze z pandurů, gripenů ani dalších vojenských zakázek," řekl John. 

Věci veřejné na čtvrtek svolaly k armádním zakázkám tiskovou konferenci. Chtějí na ní hovořit o dalším údajně podezřelém nákupu, "ve kterém kromě ministra obrany (Martina) Bartáka figurují společnosti Omnipol a Penta".

Transakce podle zástupců strany měla mít hodnotu téměř čtyři miliardy. Mohlo by jít o nákup transportních letadel CASA. John to odmítl potvrdit i vyvrátit. Letadla CASA do ČR dodává konsorcium Airbus Military, které je filiálkou evropské skupiny pro obranu a letectví EADS. Omnipol je prostředníkem. Jeden ze čtyř letounů CASA bude vyměněn za pět nepotřebných bitevníků L-159. Ty je potřeba napřed upravit, což udělají v Areu Vodochody, které je i vyrobilo. Aero patří finanční skupině Penta. 

Skandály spojené se zbrojními zakázkami v poslední době hýbou médii i politickou scénou. Mladá fronta Dnes minulý týden zveřejnila tajně pořízené nahrávky rozhovorů se dvěma někdejšími manažery rakouské firmy Steyr, která armádě dodává více než 100 obrněných transportérů Pandur.

V nahrávkách hovořili o provizích z obchodu pro politické strany a zmínili se i o jménech některých politiků. Znovu se hovoří také o údajné korupci při přípravě nákupu švédských stíhaček Jas-39 Gripen. Česká republika si letadla nakonec pouze pronajala. 

"Mám pocit, že tady nemáme co do činění ani tak s politickou stranou, jako spíš se seskupením lobbistů, které se rozhodlo přímo si vytvořit politickou sílu, která jim bude garantovat, že v tom dalším období se udrží u svých zakázek," prohlásil Zaorálek o Věcech veřejných. Řekl také, že stranu vytvořili podnikatelé spojení s pražskou ODS, kteří tak chtějí obejít ztrátu preferencí občanských demokratů. 

Místopředsedové ČSSD dnes v kritice Věcí veřejných připomněli také některé kauzy spojované s lídrem strany Radkem Johnem a jeho působení v čele společnosti Ora print. Společnost je spojována s údajně netransparentní téměř čtyřmilionovou zakázkou na výrobu audiovizuální zvěřinové kuchařky pro státní podnik Lesy ČR. Ora print také vyráběla časopis pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, který byl podle auditu předražený. 

John tyto výtky už dříve odmítl, stejně zareagoval i dnes. "Byl jsem zaměstnancem firmy a dostával za konkrétní práci asi deset tisíc měsíčně. Nikdy jsem nebyl majitelem (firmy) a nikdy neměl jedinou akcii," řekl.

Tagy: ČSSD strana

Zdroje: ČTK