Při vyšetřování kauzy pandury spolupracují Češi s rakouskou policií

- Aktuality autor: red

Policejní tým, který se zabývá vyšetřováním možné korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu, úzce spolupracuje se svými rakouskými kolegy.

Řekl to policejní prezident Oldřich Martinů s tím, že spolupráce začala okamžitě po zveřejnění nových informací o kauze v médiích a některé zprávy z Rakouska už mají vyšetřovatelé k dispozici. O spolupráci tým požádal i Vojenskou policii, která se okolnostmi nákupu pandurů zabývala v roce 2006, ale věc nakonec odložila. 

"Některé dílčí informace už máme, ale to není otázka pro mne. Já nedisponuji konkrétními informacemi," poznamenal policejní prezident. Rakouští vyšetřovatelé v pondělí v souvislosti s případem prohledali prostory výrobce pandurů, firmy Steyr. 

Byli také u dvou bývalých manažerů firmy Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika, jejichž slova tajně nahrál reportér deníku Mladá fronta Dnes. Na záznamu hovořili o provizích pro české politické strany a jmenovali i konkrétní politiky. Ti však podobná obvinění odmítli.

Není vyloučeno, že s oběma někdejšími manažery budou chtít hovořit i čeští kriminalisté. 

Asi desetičlenný tým byl ustaven počátkem týdne. Tvoří jej pracovníci Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, které doplnili lidé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V čele skupiny je šéf protikorupční policie Libor Vrba. 

"Je to standardní přístup zřizování týmů. Navíc v této situaci je to prioritní záležitost, kdy na nás apeloval i pan premiér," připomněl Martinů svůj pondělní rozhovor s předsedou vlády Janem Fischerem. Policii a nejvyšší státní zástupkyni Renatou Veseckou premiér žádal, aby věc pokládali za prioritu a v co nejkratší době informace médií potvrdili nebo vyvrátili.

Tagy: policie vyšetřování pandur tým

Zdroje: ČTK