ČSSD: Z radnic musejí odejít zkompromitovaní lidé z ODS

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Hlavním poraženým v obecních volbách je podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ODS. Věci veřejné (VV) podle něho doplatily na vládní angažmá.

ČSSD musí dosáhnout toho, aby z radnic odešli politici ODS, kteří se zkompromitovali, řekl Sobotka. Vyzval také voliče TOP 09 a VV, aby ve druhém kole senátních voleb podpořili kandidáty ČSSD. 

Změna? Tu představuje ČSSD

"Je to sociální demokracie, která v těchto volbách představuje změnu," uvedl Sobotka. Ambicí ČSSD je získat aspoň 12 nových senátorů a mít v horní komoře většinu. Sobotka zopakoval, že by bylo užitečné, kdyby pravicovou sněmovnu vyvážil sociálnější Senát. Do druhého kola postoupilo 22 kandidátů ČSSD.

Výsledky ČSSD v obecních volbách Sobotka označil za významný úspěch. Sociální demokraté zvítězili v řadě statutárních měst, mnohde na úkor ODS. "Jsem přesvědčen, že ODS byla ve velké části radnic potrestána za klientelismus, korupci, podivné zakázky a také aroganci," řekl Sobotka. Slabý výsledek VV je podle něho dán tím, že po sněmovních volbách opustily svůj program a podílí se na pravicové vládě. 

Přijďte i za týden, vyzval Sobotka voliče

Sobotka opět nabádal lidi, aby k volbám i za týden přišli a podpořili ČSSD. "Lidé mohou říci, co si myslí o plošných škrtech vlády Petra Nečase (ODS)," podotkl. Jde podle úřadujícího šéfa ČSSD o vyjádření k vládní politice.

Nečas naopak vyzýval voliče, aby v druhém kole senátních voleb podpořili koaliční kandidáty i další nelevicové uchazeče o post v horní komoře kvůli tomu, aby vládní reformy mohly pokračovat. 

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka se však o reformách musí vést debata. "Sociální demokracie musí mít možnost do debaty vstoupit," uvedl.

Tagy: ČSSD ODS

Zdroje: ČTK