ČSSD uspěla s žalobou na společnost MAFRA

- Aktuality autor: red

ČSSD uspěla u pražského městského soudu s žalobou na mediální společnost MAFRA. Podle rozsudku má deník MF Dnes uveřejnit odpověď ČSSD na článek, který tvrdil, že zřídila pirátský web strany Miloše Zemana.

Verdikt zatím není pravomocný. Zatímco právní zástupkyně ČSSD se na místě vzdala práva na odvolání, právnička společnosti MAFRA si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Pokud MAFRA odvolání podá, bude o věci ještě rozhodovat Vrchní soud v Praze. ČSSD žalobou napadla prosincový článek MF Dnes nazvaný "Straně Miloše Zemana dělá kampaň člen ODS", ve kterém se objevila věta "Že jsou z toho sociální demokraté (zatím asi jako jediní) opravdu nervózní, dokazuje fakt, že už zřídili pirátské webové stránky Zemanovy partaje, kde ji zesměšňují".

Tvrzení, že zřídila stránky www.stranaprav.cz, označila ČSSD za nepravdivé. Věta se prý dotýká dobré pověsti sociální demokracie, protože je způsobilá navodit dojem, že ČSSD bojuje o voliče nečistými praktikami nebo že se snaží zesměšnit jinou politickou stranu.

Dvojice slov "opravdu nervózní" prý navíc toto nepravdivé tvrzení zesiluje a stranu poškozuje. To, že článek ČSSD poškodil, dokládala právnička strany Ilona Kindlová výpisem z internetové diskuse na serveru iDnes.cz, kde byl článek rovněž zveřejněn.

Jeden z přispěvatelů na text reagoval větou "Zločinecké estébácké metody pana (předsedy ČSSD Jiřího)Paroubka nemohou nikoho překvapit", v diskusi se objevila i věta "To není nervozita, to je jejich přirozenost á la Kočka".

MAFRA se hájila tím, že zveřejněné tvrzení nebylo způsobilé zasáhnout do dobré pověsti ČSSD. Právnička společnosti Hana Křížová předložila soudu několik novinových článků a inzerátů, kterými se snažila poukázat na to, že předvolební kampaň ČSSD je "útočná a nekorektní".

MAFRA se nicméně vůbec nepokusila dokázat, že tvrzení v napadeném článku bylo skutečně pravdivé - tedy, že sociální demokracie pirátské stránky Zemanovy strany opravdu založila. Soudce Tomáš Novosad nakonec rozhodl, že článek do dobré pověsti ČSSD zasáhl. To, jak se vede kampaň, je podle něj jedna věc, a to, jak o ní média informují, je věc druhá.

"Novináři mají povinnost informovat pravdivě a referovat o věcech férovým způsobem. V tomto případě tomu tak ale nebylo," prohlásil. Upozornil, že už pojem "pirátské webové stránky" je značně negativní a ve veřejnosti vyvolává negativní emoce.

Novosad proto určil, že v MF Dnes musí do osmi dnů od právní moci rozsudku vyjít text odpovědi sociálních demokratů na žalovaný článek. Odpověď má začínat slovy "Není pravda, že ČSSD zřídila pirátské webové stránky Zemanovy partaje".

Tagy: soud ČSSD zeman web Mafra

Zdroje: ČTK