ČSSD se brání obstrukcím ODS, chce mimořádnou schůzi

- Aktuality autor: red

ČSSD ještě ve středu večer požádá o svolání mimořádné schůze sněmovny. Reaguje tak na obstrukční chování ODS. Schůze by mohla být příští týden v úterý nebo ve středu.

ČSSD na ní chce schvalovat své návrhy a některé vládní předlohy. Řekl to předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. 

Sociální demokraté chtějí, aby se na mimořádném jednání rozhodlo o vrácení mateřské na úroveň roku 2009, zrušení třídenní čekací lhůty u nemocenské, zrušení poplatků ve zdravotnictví a návrhu na mimořádný třináctý důchod. Právě tyto návrhy se ODS snaží ve sněmovně blokovat, protože podle ní neúnosně prohlubují schodek státního rozpočtu. 

Podle Sobotky na programu mimořádného jednání budou také některé vládní návrhy, na které se na nynější schůzi dolní komory nedostalo. Jmenoval novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, vydání dluhopisů pro financování schodku letošního rozpočtu a vládní návrh, který má umožnit zdanění státních dluhopisů pro občany. 

Předseda ČSSD Jiří Paroubek občanské demokraty obvinil z toho, že jednání sněmovny zdržují způsobem, který je podle něj "čistou negací". "Je to prostě projev arogance ze strany ODS: Nechcete se podřídit naší vůli, nic nebude," popsal přístup ODS. Připustil přitom, že i ČSSD se v minulosti ve sněmovně uchýlila k obstrukcím. Snažila se ale přitom prý komunikovat a hledat kompromis, tvrdí Paroubek.

Chování ODS se nelíbí ani lidovcům a komunistům. ODS naopak žádá ostatní ´nelevicové strany´, aby ji v obstrukcích podpořily.

„Dostávám spoustu dopisů od maminek s dotazem, kdy se mateřská vrátí na původní úroveň. Poslanci KDU-ČSL pro to dělají vše, co je v jejich silách. Bohužel část poslanců schválení oddaluje. Chápu, že dnešní obstrukce ODS byla namířena především proti návrhům z dílny KSČM. Jenže maminky se tím staly obětí politických šarvátek ve Sněmovně. To by si měli kolegové poslanci uvědomit," cituje server Parlamentnilisty.cz místopředsedkyni poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaelu Šojdrovou.

Servítky si podle zmíněného serveru nebrala ani nezařazená poslankyně Olga Zubová (DSZ): "Už druhý týden se poslanecká sněmovna zmítá od obstrukce k obstrukci. Občané nám prostřednictvím elektronických sítí vzkazují, že tento podivný tyátr už nechtějí sponzorovat. Raději si prý koupí za své peníze lístky do kina na nějakou skutečnou science- fiction. Jejich vzkazy ale poslanci z řad ODS neberou vážně," vzkázala Zubová.

Poslanci by ve středu mohli jednat i po 21:00. ODS se nepodařilo z programu schůze vyřadit návrhy levice, které kritizuje. Dosud se jí ale daří zabránit rozhodnutí o nich.

Tagy: sněmovna ČSSD ODS obstrukce schuze

Zdroje: ČTK