ČSSD: Samotný Bártův odchod skandál VV nevyřeší

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Rezignace Víta Bárty na funkci ministra dopravy neřeší podle nejsilnější opoziční strany ČSSD korupční skandál VV. Prý je navíc účelová, aby si Bárta uchoval vliv z pozice poslance a možného šéfa nejmenší vládní strany. Do VV se ostře obuli i lidovci a zelení.

Premiér Petr Nečas (ODS) by měl zakročit a omezit vliv mafiánské struktury, řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předsednictvo sociální demokracie bude za týden projednávat návrh, zda vyvolá ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. 

Součástí Bártovy "chobotnice" jsou podle Sobotky i ministři vnitra, pro místní rozvoj a školství Radek John, Kamil Jankovský a Josef Dobeš. Bárta ji vytvořil, aby získal ekonomickou a politickou moc a zakázky pro bezpečnostní agenturu ABL, kterou vlastnil, uvedl šéf ČSSD. Bárta podle něho tyto ministry zřejmě ovládá a kabinet není důvěryhodný. "Pro jakoukoli vládu je nepřípustné opírat se o VV," dodal Sobotka. 

Dienstbier: Je to korupční projekt. Hašek: Demisi ať podá i Vondra

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier označil VV za korupční projekt. Vláda by si měla udělat analýzu a případně podat Nejvyššímu správní soudu návrh na rozpuštění VV. Podle místopředsedy Michala Haška by měl ale Nečas donést na Hrad i demisi ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) kvůli kauze údajně předražené zakázky při českém předsednictví EU pro firmu Promopro. 

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že Bártova rezignace přišla pozdě a VV jsou nedůvěryhodné jako celek. "Lež se stala nástrojem poslanců z této strany," uvedl. Za nynější situaci podle Filipa může svou váhavostí a mlčením Nečas. KSČM stále trvá na svém návrhu na hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, zdůraznil a opět vyzval ČSSD, aby takový krok podpořila.

Vliv na "politickou galerku"?

Podle bývalého předsedy ČSSD, poslance Jiřího Paroubka jsou Věci veřejné politickým mocenským nástrojem bezpečnostní agentury ABL. Poslanci, kteří se nedistancovali od Bártových praktik, se prý stali součástí politické mafie. "Přitom je zřejmé, že rezignací chce Vít Bárta zachránit mocenský vliv této své politické galerky," soudí Paroubek. 

Strana zelených zase tvrdí, že Bárta by se měl vzdát i poslaneckého mandátu. Poukazuje na to, že tím, že předal bývalé předsedkyni poslaneckého klubu VV Kristýně Kočí údajně půl milionu korun v hotovosti, porušil zákon o praní špinavých peněz. "Věci veřejné ztratily zcela kredit a legitimitu pro boj s korupcí a klientelismem. Strana založená jako trojský kůň podnikatelské lobby udělala zcela záměrně a vědomě ze lži pravdu a z korupce poctivost," uvedl předseda zelených Ondřej Liška

Podle KDU-ČSL nevyřeší situaci žádné personální změny. "Vít Bárta se stal symbolem pro to, jak se silní finanční hráči snaží získat vedle moci ekonomické i tu politickou. Jeho rezignace z postu ministra je jen prvním krokem,", řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Vláda podle něho musí zamezit vlivu korupčních lobby, jinak nemá právo žádat po lidech, aby se kvůli reformám uskromnili.

Tagy: ČSSD bárta vv mafie

Zdroje: ČTK