ČSSD chce zažalovat advokáta Altnera pro pomluvu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sociální demokracie zvažuje trestní oznámení pro pomluvu a opakované poškozování svého dobrého jména na advokáta Zdeňka Altnera, který tvrdí, že si strana nezákonně půjčila na volební kampaň 180 milionů korun.

Postup ČSSD konzultuje s právníky. Oznámil to její ústřední tajemník Jiří Havlíček. Altner podal v pondělí 11. října stížnost na ČSSD Ústavnímu soudu. 

Advokát tvrdí, že ČSSD nezákonným úvěrem získala vůči politickým soupeřům výhodu, čímž porušila ústavu, která hovoří o rovné soutěži politických stran. Ve stížnosti ÚS proto navrhuje, aby zrušil výsledky sociální demokracie v jarních sněmovních volbách, zakázal jí účast v nynějších komunálních a senátních volbách a nařídil jí vrátit státní příspěvek za sněmovní volby. Stížnost za něj podal advokát Jaroslav Čapek. Altner už roky se sociálními demokraty velmi zarputile bojuje a prohrál už několik soudů.

Úvěrový podvod?

Altner je přesvědčen, že 180 milionů korun, které pro sociální demokracii na volební kampaň vypůjčila společnost Cíl, vlastněná ČSSD, od družstevní záložny Fio, byl úvěrový podvod, proto je smlouva o úvěru neplatná. Družstevní záložna Fio je totiž podle Altnera oprávněna půjčovat peníze jen svým členům. Advokát však připustil, že se mu nepodařilo zjistit, zda Cíl není členem záložny. 

"Je samozřejmé, že bez toho, aby se společnost Cíl, a.s., stala členem družstevní záložny, by uvedený úvěr nemohl být nikdy poskytnut," reagoval Havlíček. ČSSD proto podle něj považuje tato Altnerova obvinění za další formu účelového nátlaku na ČSSD v souvislosti s blížícími se komunálními a senátními volbami. Advokát se tak snaží domoci svých absurdních pohledávek vůči sociální demokracii, dodal. 

Altner se už deset let soudí s ČSSD o odměnu za úspěšné zastupování strany ve sporu o Lidový dům. Miliardové částky zatím Altner nevysoudil. Pokusil se také ČSSD poslat do konkurzu.

Tagy: žaloba ČSSD miliony

Zdroje: ČTK