ČSSD chce vrátit do sněmovny institut korunního svědka

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sociální demokraté předloží ve sněmovně novelu trestního řádu, která by zavedla institut korunního svědka. Řekl to ve středu poslanec a bývalý ministr vnitra Martin Pecina.

Institut korunního svědka byl součástí protikorupčního balíčku, který připravil Pecina jako ministr úřednické vlády Jana Fischera. Sněmovna před volbami návrh podpořila, v Senátu ale neuspěl. 

Pecina: John korunního svědka před volbami podporoval

"Spolu s dalšími poslanci jsem z celého protikorupčního balíčku vypreparoval pouze institut korunního svědka. Nechci, aby se stal znovu předmětem kontroverze. Před volbami ho podporoval předseda Věcí veřejných Radek John, který říkal, že je správný, a že je naopak pro něj ještě slabý a byl by pro ještě tvrdší opatření," řekl Pecina. Doufá proto prý, že návrh najde podporu nejen u poslanců ČSSD. 

Ministr vnitra John nedávno představil svou protikorupční strategii. Opatření mají přijít v několika etapách. Připravit chce vládní novely zákonů, které by zavedly korunního svědka, zpřísnily tresty za korupci nebo umožnily nasazovat odposlechy ve více případech než dosud. 

ČSSD označuje institut korunního svědka za zásadní opatření. Podle Peciny je obvyklý v řadě západních zemí a k jeho zavedení vyzývají i některé mezinárodní dokumenty.

Tagy: poslanci ČSSD novela svedek

Zdroje: ČTK