ČSSD chce posílit pravomoci Energetického regulačního úřadu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Sociální demokraté chtějí posílit pravomoci Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který by nově kontroloval ceny elektřiny, plynu i vodného a stočného. Podle ČSSD by se lepší kontrolou měly snížit distribuční ceny těchto komodit, které by pak byly celkově levnější až o deset procent. Novinářům to dnes řekl stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban.

Podle Urbana by měl ERÚ nově regulovat zejména vodné a stočné, jejichž ceny nyní domlouvají vodohospodářské firmy s ministerstvem financí a dalšími institucemi. ERÚ by měl podle Urbana například hlídat, jak firmy investují do vodohospodářské infrastruktury. "Firmy kasírují velkou cenu, ale investice jsou minimální a spíše provozního charakteru," uvedl Urban. Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že jsou v cenách vodného a stočného rezervy, které by mohly závěrečnou cenu pro obyvatele snížit.

V otázkách levnější elektřiny a plynu by měl regulační úřad podle ČSSD především kontrolovat ceny za distribuci. Například u elektřiny podle Urbana tvoří mezi 30 až 50 procenty z celkové ceny, kterou platí zákazníci. Zlevnit by prý šla i distribuce plynu. "Byli bychom rádi, kdyby vůči distributorům skončil určitý cenový automat, který tady fungoval v minulých letech," prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Rozšíření pravomocí ERÚ by podle Urbana mělo zajistit založení rady ERÚ, která by fungovala podobně jako rada Českého telekomunikačního úřadu.

Tagy: ČSSD Energetický regulační úřad

Zdroje: ČTK