ČSNS 2005 se sloučí s novou Paroubkovou stranou

- Aktuality autor: Jan Pastor

Česká strana národně socialistická (ČSNS 2005) souhlasila s tím, že se sloučí s novým politickým subjektem Jiřího Paroubka, někdejšího předsedy ČSSD. Fúze ČSNS 2005 a Národních socialistů - levice 21. století by měla být dokončena za dva týdny. Na sjezdu ČSNS 2005 se dnes pro to vyslovila většina delegátů, řekl mluvčí strany Jiří Pondělíček.

Se sloučením nesouhlasí sesazený předseda ČSNS 2005 a vyloučený Karel Janko, který hovoří o krádeži strany Jiřím Paroubkem. Janko se dnes pokoušel na sjezdu neparlamentní strany promluvit, ovšem vedení mu to neumožnilo. Zavolalo na něj policii a nechalo ho vyvést. "Dnešní sloučení znamená, že strana ČSNS 2005 by měla ze zákona zaniknout," řekl Janko.

Dnes také sjezd zvolil předsedou Stanislava Palšu, který byl již pověřen vedením strany po sesazení Janka.

Někdejší premiér a bývalý šéf sociálních demokratů Paroubek vyjednává o spolupráci s ČSNS 2005 od letošního jara. Na počátku října Paroubek vystoupil z parlamentní opoziční ČSSD, s níž se nepohodl, a oznámil vytvoření nové strany. Paroubek je přesvědčen, že sloučením stran může využít řady talentovaných lidí, kteří v ČSNS 2005 jsou. ČSNS 2005 má asi 300 členů a sympatizantů.

Tagy: paroubek ČSNS

Zdroje: ČTK