Clintonová ohlásila nové sankce proti KLDR

- Aktuality autor: red

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve středu oznámila nové ekonomické sankce proti Severní Koreji, které mají zabránit dalším provokacím a financování jejího zbrojního programu. Informovaly o tom tiskové agentury.

Podle Clintonové tím USA chtějí bránit KLDR, aby šířila zbrojní materiál, zejména jaderný, financovala svoje zbrojení a dopouštěla se "dalších provokačních činů". Pchjongjang dříve varoval před totální válkou v případě nových sankcí. 

Ty se týkají obchodu se zbraněmi, ale i dovozu luxusního zboží do KLDR, aby citelně zasáhly především vládnoucí garnituru. Clintonová ujistila, že nejsou zaměřeny proti obyčejným lidem.

Zmrazit se mají také bankovní účty jednotlivců a organizací z KLDR, což se dotkne jen minima subjektů. USA chtějí také vyvíjet tlak na mezinárodním poli, aby se neobchodovalo s KLDR s jaderným materiálem. 

USA a Jižní Korea dnes vydaly komuniké, ve kterém vyzvaly KLDR, aby přijala odpovědnost za březnové potopení jihokorejské válečné lodi, při kterém zahynulo 46 námořníků. Pchjongjang popírá, že by byl za incident odpovědný, i když vyšetřování ukázalo, že zkázu plavidla způsobilo severokorejské torpédo. 

Washington a Soul v prohlášení zároveň Severokorejce varovaly před "vážnými následky", které by měl jakýkoli další "agresivní akt" a "nezodpovědný čin". 

Nominovaný ředitel amerických tajných služeb James Clapper v úterý vyjádřil obavu, že potopení lodi je začátkem nového nebezpečného období přímých útoků KLDR proti jeho jižnímu sousedovi. 

Šéfka americké diplomacie také vyzvala Severní Koreu, aby vystoupila ze své izolace, která způsobila jejímu lidu utrpení. Zároveň upozornila, že dokud severokorejský režim nezmění svůj současný postoj, Spojené státy budou pevně stát na straně svého spojence - Jižní Koreje. 

Ministryně nevyloučila obnovu šestistranných rozhovorů o pomoci KLDR výměnou za zmrazení jejího jaderného programu, pokud by se Pchjongjang začal chovat smířlivě. Jednání přerušila KLDR loni pokusným odpalováním balistických raket. Země je navíc zasažena již sérií sankcí OSN po dvou jaderných zkouškách v letech 2006 a 2009. 

Clintonová s ministrem obrany Robertem Gatesem přiletěli do Jižní Koreje, aby se svými jihokorejskými protějšky posoudili současné vztahy mezi oběma korejskými státy. Ty jsou od březnového incidentu napjatější než obvykle. 

Spojené státy a Jižní Korea v úterý oznámily, že v neděli zahájí rozsáhlé společné vojenské cvičení, jehož cílem je odradit Severní Koreu od případného budoucího útoku. Manévrů se zúčastní americká letadlová loď USS George Washington a moderní stíhačky typu F-22 Raptor. 

"Tato obranná a kombinovaná cvičení mají za cíl poslat jasný vzkaz Severní Koreji, že její agresivní chování musí skončit a že jsme odhodláni posilovat naše kombinované obranné kapacity," sdělil Gates při této příležitosti. KLDR manévry ostře kritizovala a označila za přípravu útoku proti ní. Obavy projevila i Čína. 

Clintonová a Gates symbolicky navštívili demilitarizované pásmo na hranici mezi oběma korejskými státy. Zavítali do pohraniční vesnice Pchanmundžom, která slouží jako formální hraniční přechod a místo k případným kontaktům mezi oběma stranami. "Sever stagnuje v izolaci a nedostatku. A jak jsme viděli s potopením (lodě) Čchonan, je nadále nepředvídatelný a někdy se chová provokativně," podotkl Gates. 

Oblast, kterou mohou částečně projít turisté s průvodcem, navštívilo v minulosti i několik amerických prezidentů. Bill Clinton ji v roce 1993 označil za nejstrašidelnější místo na Zemi a George Bush mladší v roce 2002 v Pchanmundžomu hovořil o severokorejském "despotickém režimu" a o tom, že "žádný stát nemůže být vězením pro svůj lid".

Zdroje: ČTK